I slutet av februari kan Lindesberg se fram emot en ny möbel- och inredningsbutik. Café Lyktans före detta lokal har tagits över av en engagerad trio, och butiken kommer att gå under namnet ”Grace interiör”.
– Jag har planerat för det länge, säger Johanna Fransson som nu ska uppfylla sin dröm efter fem års väntan.
Det är Flügger färgs Mattias Gunnarsson, Johanna Fransson som jobbat där de senaste två åren, samt Johannas mamma Maria Fransson som står i startgroparna för att öppna en möbel- och inredningsbutik. Maria är väldigt intresserad av inredning, något som smittat av sig på dottern.
– Jag och Mattias har samma intresse, vi började renovera möbler tillsammans och det har gått väldigt bra. Vi har sålt det vi har gjort i ordning, och det var nog där som idén kläcktes, säger Johanna med ett leende.
– Mamma har alltid varit intresserad av inredning, och ja, det har gått i arv, det har kommit naturligt. Och eftersom Mattias också är väldigt intresserad så är vi en bra starttrio!
Det här har varit en dröm för Johanna i flera år, att få öppna en butik av sådant här slag. Och när möjligheten öppnade sig att ta över Café Lyktans före detta lokal, som dessutom nästan ligger granne med färgaffären, kunde Johanna inte låta bli.
– Det gick inte att säga nej, jag tyckte verkligen om den, berättar Johanna, som är den i trion som kommer att jobba i den nya butiken allra mest.
– Jag är jättenervös, avslöjar Johanna.
– Det är kanske inte helt självklart att man satsar på att öppna en sådan här butik här i Lindesberg, men vi har alla förutsättningar. Vi har alla kunskaper som krävs, vi kan möbelrenovering, inredning och kulörer, vi får med alla de olika delarna. Butiken kommer att bli som en förlängning av Flügger, vi kommer att ha ett samarbete, konstaterar Johanna.
Butiken har fått sitt namn, ”Grace interiör”, och där kommer det att finnas en salig blandning av väl utvalda möbler och inredning.
– Mest kommer vi att satsa på möbler, men också inredning. Det ska vara möbler med själ, som vi renoverat eller hittat i Ungern eller Frankrike som vi inte behöver göra något med, utan som redan har rätt stil. Det kommer att vara lite klassiskt men med en blandning av moderna inslag, säger Johanna och fortsätter:
– Grace, natur, själ, soft och skandinavisk touch beskriver det bra. De ljusa skandinaviska tonerna, de pudriga tonerna.
-Det ska inte få sticka iväg i pris, det ska vara möbler med kvalité som håller, poängterar Mattias.
– Ja, de ska hålla hundra år till. Vi tycker om det som är genuint, ler Johanna.
Fredagen den 26 februari är datumet då det smäller och butiken planeras att öppna upp för allmänheten.
– Nu är det bara att köra på. Jag har planerat för det här väldigt länge!, avslutar Johanna.