Landets kommuner gav ifjol 445 miljoner kronor i bidrag till studieförbunden. Men hur mycket av det som gick till regelrätta och seriösa studiecirklar vet ingen. Fusket inom studieförbunden har blivit omtalat efter en artikel i Kommunaktuellt. Flera ”fuskexempel” läggs upp på bordet. Trollhättans kommun är en av de kommuner som beslutade sig för att granska studieförbunden. Resultatet: 700 000 kronor betalades tillbaka till kommunen. Flera fall av bidrag till mer eller mindre skumma cirklar uppdagades och man talar till och med om att fusket är så pass utbrett i landet att hela 95 procent av kommunerna säkerligen betalar ut skattemedel till oseriösa studiecirklar.
Det är stenhård kontroll som gäller, berättar kommunens kulturchef Anders Brännström. Kontrollen sköts av staten i och med att bidragen grundar sig på statsbidrag. –Jag har själv kontrollerat bidragen en gång i tiden, vilket var både tidsödande och onödigt visade det sig. Vi behöver inte mer byråkrati än vi har idag, säger han småleende. –Statens kontroll är mycket hård och att starta en cirkel i Lindesberg är inte helt enkelt. Allt måste redovisas i detalj, säger Anders Brännström.
Benny Wising, chef för kultur- och fritidsförvaltningen i Trollhättan, menar att Lindesberg och många andra kommuner inte kan lita på den kontroll som görs av staten. –Det är ju ingen kontroll! Det är förbunden själva som sköter ”kontrollen”, säger han.
Trollhättan har samma system som Lindesberg och många andra kommuner, dvs att bidragen grundar sig på statsbidrag. När Trollhättans kommun beslutade sig för att granska studieförbunden resulterade det i att hela 700 000 kronor av 3,8 miljoner i bidragspengar betalades tillbaka till kommunen.
-När vi för ca 1,5 år sedan satte oss ner och tittade närmare på studiecirklarna, så var det med viss försiktighet. Det här är väldigt känsligt, men faktum är att hela Sverige känner till problemet. Vi fick med oss politikerna ganska snabbt i frågan och dessutom fick vi det bekräftat från Länsbildningsförbundet att vissa cirklar inte alls var folkbildning, säger Benny Wising. Med hjälp av en utredare från Länsbildningsförbundet granskades studieförbunden in i detalj. Resultatet var mycket anmärkningsvärt. Flera cirklar var rena hokuspokus-verksamheter. –Inom Sisu Idrottsutbildarna finns det mycket som måste granskas framöver. Sisu är en katt bland hermeliner. Jag tror mycket av det här beror just på Sisu och deras sätt att agera, säger Benny Wising.
Många kommuner har varit i kontakt med Trollhättan efter vad som blivit känt. Intresset att själva granska de studieförbund som driver verksamhet i respektive kommun har växt enormt på kort tid. –Det behövdes nog att någon tordes ta första steget. Nu gjorde vi det och många andra verkar nu följa i våra spår, förklarar Benny Wising.
Så fördelas bidragen i Lindesberg: Klicka här>>
Läs mer om studieförbunden och fusket på Kommunaktuellt.com: Klicka här>>
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.