Stationschef Tommy Larsson söker deltidsbrandmän

Tuff nog att bli brandman? Nu har du chansen!

Nu söker Nerikes Brandkår deltidsbrandmän till stationen i Lindesberg. Men det är ont om tid, för på söndag är sista dagen att lämna in en ansökan. Så är du villig att rädda liv och samtidigt tjäna omkring 100 000 kr årligen på det – då har du chansen nu.-Yrket är naturligtvis väldigt krävande såväl fysiskt som psykiskt, men kan man bara hantera detta så är det otroligt givande. Man växer som människa, konstaterar stationschef Tommy Larsson.

Brandstationen i Lindesberg måste anställa deltidsbrandmän och har en pågående rekryteringskampanj. På söndag stängs dörren och de sökande kallas för intervjuer och fysiktester. Brandstationen söker sällan personal i större omfattning, så när det väl sker brukar mellan 10-15 personer söka tjänsten. Men hittills är det faktiskt ganska ont om sökande, endast fyra ansökningar har inkommit och en femte sökande har hört av sig men inte hunnit lämna in sin ansökan ännu.
-Det är väldigt få i jämförelse med hur det brukar vara. Jag har faktiskt inget bra svar på varför det är så, säger den nye stationschefen Tommy Larsson.
Han har ändå gott hopp om att de lediga tjänsterna kommer fyllas upp.
-Ja, det här yrket lockar alltid så jag är inte särskilt orolig.

Att jobba som deltidsbrandman innebär att man låser upp sig var tredje vecka då man har beredskap. Men å andra sidan är detta ett ”extrajobb” man tjänar cirka 100 000 kr på årligen.
-Man gör ju dessutom en samhällsinsats och gillar man utmaningar så är det ingen tvekan om att det här är rätt yrke. Då menar jag inte bara det rent fysiska, att klara extrem hetta och samtidigt bära med sig utrustning som väger ca 20 kilo. Det är minst lika påfrestande på det mentala planet. Vissa situationer kan vara väldigt stressiga, men också väldigt känslosamma. Jag har själv varit med om händelser som påverkat mig jättemycket. Man lär sig att hantera det för stunden, när man arbetar. Men efter passet är det som att öppna kranarna, alla känslor bara väller ut och det måste man tillåta sig själv att göra, annars mår man riktigt dåligt, säger Tommy Larsson.
Han tillägger att man ständigt håller samtal med de brandmän som varit med på ett arbete som ”sätter sina spår”.
-Det här yrket gör att man växer som människa. Känslan man får av att hjälpa en nödställd, att rädda ett liv, är svår att beskriva. Det är väldigt stort.

För att ha en chans att få arbeta som deltidsbrandman, måste man se till att uppfylla vissa kriterier. Först och främst måste man bo relativt nära brandstationen, dvs i Lindesbergs stad. Annars är chanserna lika med noll, oavsett hur stark och stresstålig man är.
-Man måste kunna inställa sig på stationen inom tidsramen fem minuter efter att larmet gått. Sedan är det viktigt att man är i god fysisk kondition. Alla sökande får genomgå en väldigt krävande fysiktest för att se om man klarar påfrestningarna, säger Larsson.

Nerikes Brandkår söker såväl kvinnor som män för de lediga deltidstjänsterna. Sista anmälningsdatum är alltså nu på söndag 22 januari. Ansökningar kan lämnas direkt till stationschefen Tommy Larsson, som även nås per telefon 0581-78 96 01.

Fotnot: Stationen i Lindesberg gjorde en toppnotering 2011 på antalet utryckningar. Totalt 248. Det är ett femtiotal fler än ett ”normalår”. Detta förklaras med det stora antalet fastighetsägare som drabbades av översvämningar under sensommarens och höstens kraftiga skyfall.

Publicerad 18 januari 2012 klockan 08:55

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela ...
14 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
14 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-08-18 16:01