Stationschef Tommy Larsson söker deltidsbrandmän

Tuff nog att bli brandman? Nu har du chansen!

Nu söker Nerikes Brandkår deltidsbrandmän till stationen i Lindesberg. Men det är ont om tid, för på söndag är sista dagen att lämna in en ansökan. Så är du villig att rädda liv och samtidigt tjäna omkring 100 000 kr årligen på det – då har du chansen nu.-Yrket är naturligtvis väldigt krävande såväl fysiskt som psykiskt, men kan man bara hantera detta så är det otroligt givande. Man växer som människa, konstaterar stationschef Tommy Larsson.

Brandstationen i Lindesberg måste anställa deltidsbrandmän och har en pågående rekryteringskampanj. På söndag stängs dörren och de sökande kallas för intervjuer och fysiktester. Brandstationen söker sällan personal i större omfattning, så när det väl sker brukar mellan 10-15 personer söka tjänsten. Men hittills är det faktiskt ganska ont om sökande, endast fyra ansökningar har inkommit och en femte sökande har hört av sig men inte hunnit lämna in sin ansökan ännu.
-Det är väldigt få i jämförelse med hur det brukar vara. Jag har faktiskt inget bra svar på varför det är så, säger den nye stationschefen Tommy Larsson.
Han har ändå gott hopp om att de lediga tjänsterna kommer fyllas upp.
-Ja, det här yrket lockar alltid så jag är inte särskilt orolig.

Att jobba som deltidsbrandman innebär att man låser upp sig var tredje vecka då man har beredskap. Men å andra sidan är detta ett ”extrajobb” man tjänar cirka 100 000 kr på årligen.
-Man gör ju dessutom en samhällsinsats och gillar man utmaningar så är det ingen tvekan om att det här är rätt yrke. Då menar jag inte bara det rent fysiska, att klara extrem hetta och samtidigt bära med sig utrustning som väger ca 20 kilo. Det är minst lika påfrestande på det mentala planet. Vissa situationer kan vara väldigt stressiga, men också väldigt känslosamma. Jag har själv varit med om händelser som påverkat mig jättemycket. Man lär sig att hantera det för stunden, när man arbetar. Men efter passet är det som att öppna kranarna, alla känslor bara väller ut och det måste man tillåta sig själv att göra, annars mår man riktigt dåligt, säger Tommy Larsson.
Han tillägger att man ständigt håller samtal med de brandmän som varit med på ett arbete som ”sätter sina spår”.
-Det här yrket gör att man växer som människa. Känslan man får av att hjälpa en nödställd, att rädda ett liv, är svår att beskriva. Det är väldigt stort.

För att ha en chans att få arbeta som deltidsbrandman, måste man se till att uppfylla vissa kriterier. Först och främst måste man bo relativt nära brandstationen, dvs i Lindesbergs stad. Annars är chanserna lika med noll, oavsett hur stark och stresstålig man är.
-Man måste kunna inställa sig på stationen inom tidsramen fem minuter efter att larmet gått. Sedan är det viktigt att man är i god fysisk kondition. Alla sökande får genomgå en väldigt krävande fysiktest för att se om man klarar påfrestningarna, säger Larsson.

Nerikes Brandkår söker såväl kvinnor som män för de lediga deltidstjänsterna. Sista anmälningsdatum är alltså nu på söndag 22 januari. Ansökningar kan lämnas direkt till stationschefen Tommy Larsson, som även nås per telefon 0581-78 96 01.

Fotnot: Stationen i Lindesberg gjorde en toppnotering 2011 på antalet utryckningar. Totalt 248. Det är ett femtiotal fler än ett ”normalår”. Detta förklaras med det stora antalet fastighetsägare som drabbades av översvämningar under sensommarens och höstens kraftiga skyfall.

Publicerad 18 januari 2012 klockan 08:55

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-04-01 01:03