Ungdomar i Lindesbergs kommun borde få möjligheten att ”undervisa” gamla människor på äldreboenden i den ädla konsten att spela TV-spel. Japp, ni läste helt rätt. Detta förslag har inkommit som ett medborgarförslag till kommunkontoret och kan enligt motionären bli både roligt och hälsofrämjande för äldre människor som kanske annars lever ett alldeles för stillasittande liv.
Dagens TV-spel har så mycket mer att erbjuda än främmande världar fyllda av misstänkta figurer som talar ett språk som ingen egentligen känner till. På senare tid har speltillverkarna gjort det möjligt att interagera mycket mer rent fysiskt i olika sportspel och detta har medborgarmotionären tagit fasta på. Kan detta bli ett stående inslag på äldreboenden, så torde dessa människor få en betydligt mer aktiv vardag vilket naturligtvis kan vara mycket positivt för hälsan också.
”Det är viktigt med stimulerande aktiviteter för pensionärer. Det är också viktigt att skapa ett positivt möte mellan unga och äldre. Det är idag svårt att locka ungdomar att arbeta med äldre. Ett sätt att kombinera detta är att på försök låta äldre använda nyare TV-spel som styrs med kroppen, exempelvis Wii eller Xbox Kinect. Detta stimulerar rörelse och kreativt tänkande. Det går att spela tennis, bowling, golf och andra sporter som aktiverar musklerna och hjärnan på ett roligt sätt”, skriver Linda Svahn, Lindesberg.
Hennes förslag är att låta ungdomarna sköta detta helt och hållet och på detta sätt få in en fot i arbetslivet.
”För att äldre ska kunna komma igång med TV-spelandet på ett bra sätt skulle ungdomar kunna erbjudas sommarjobb som går ut på att de åker runt till äldreboenden för att lära äldre spela och få en aktiv vardag. Tänk er själva att de äldre kan utmana varandra i exempelvis bowling eller tänk dig att få möjligheten att slå en strike trots att du sitter i rullstol sedan många år tillbaka! Vinsterna i detta är vardagsmotion och samhörighet. Samtidigt blir det en mötesplats mellan generationer. De unga får möjlighet att få ett meningsfullt och roligt sommarjobb och får positiva erfarenheter av mötet med äldre och av vården”, avslutar medborgarmotionären Linda Svahn.
Se filmklipp: Wii Sports Bowling
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.