I januari drar 2009 års omgång av musiktävlingen Rockkarusellen igång. Totalt 578 band kommer att vara med i fighten om att nå finalen som hålles i Eskilstuna den 16 maj. Lindesberg representeras i år av två band: Demolitia och My Endless Wishes.
Rockkarusellen är en av landets största tävlingar för oetablerade band och startades av Studiefrämjandet i Östergötland redan 1987. Tävlingens första 20 år inriktades på den egna regionen och dess musiker – men numera är tävlingen rikstäckande och alltså öppen för musiker/band från hela landet.
I fjol deltog Lindebandet GulZot i tävlingen och tog sig då till distriktsfinalen i Karlstad.
Årets upplaga kommer att ha ett mäktigt startfält på nära 600 band uppdelat på 15 distrikt över hela landet. Varje distrikt är uppdelat i pooler med fem deltagande band i varje. Lindesberg ingår i det 10 pooler breda distriktet Örebro/Värmland.
Vinnarna i de olika distrikten går till den stora finalen i maj där mer än bara äran står på spel. Den som kammar hem tävlingen får nämligen bege sig ut på en Sverigeturné samt en miniturné i Tyskland.
Trashmetalbandet ”Demolitia” och rockbandet ”My Endless Wishes” från Lindesberg kommer att vara med i karuselleriet i år. Lindesberg kommer dessutom att stå som arrangör för tre av deltävlingarna och platsen för detta är naturligtvis Musikhuset. Deltävlingarna i Linde är spikade 23 januari, 20 februari och 20 mars.
Rockkarusellen på nätet
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
REPLIK: Det är viktigt att vara tydlig! Ansvaret för de fruktansvärda övergrepp som ibland sker inom äldreomsorgen är aldrig de äldres. Ansvaret ligger inte heller på en särskild grupp människor och kan aldrig baserat på var dom är födda. Ansvaret ligger på samhället och på politiken – på att se till att äldreomsorgen har rätt kompetens, rätt resurser och rätt arbetsvillkor. Våra äldre har rätt till omsorg som bygger på respekt, värdighet och trygghet.
Onsdag 27 augusti är det dags för den nionde upplagan av ”det mesta av det bästa med Lindesberg” – LindeDagen. Eventet har vuxit stadigt sedan starten och blivit en årlig folkfest där föreningar, företag och andra aktörer visar upp sina verksamheter.
– Vi har landat på 128 utställare i år, jag hoppas och tror att det blir en riktig pangdag, säger projektledare Stig-Inge Wentzel.
Fredagens kräftfiske i Lindesberg blev en blöt tillställning, då ett häftigt skyfall drog in under kvällen. Trots kallduschen var dock humöret på topp hos de yngre deltagarna, som förväntansfullt vittjade både burar och håvar i jakt på kräftor.
– Bra, pappa! ropar snart treåriga Tuva när hennes pappa vittjar en av sina burar.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs grundskolor och i många andra kommuner talas det ofta om inkludering och likvärdighet. Det är viktiga principer med det får aldrig bli ett alibi för att inte möta varje barns faktiska behov. Just nu är risken stor att vi sviker en grupp som kan vara avgörande för vårt samhälles framtid, de särbegåvade barnen med autism.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.