LIF Lindesberg avslutar seriens första halva som ett förlorande lag. Detta sedan man borta mot Vinslöv fallit med 25-26, trots ledning med fem mål i halvtid. Därmed tog LIF:s två matcher långa vinstrad slut och laget tappade viktiga poäng i tabellen.
Det blev ingen tredje vinst i rad för LIF Lindesberg. När laget reste till Skåne för att avsluta den första halvan av säsongen med match mot Vinslöv blev det istället förlust. Bortamötet började dock bra för LIF, som tidigt tog kommandot om händelserna.
Man sprang ifrån till en klar ledning och den stod sig halvleken ut. I halvtid var ställningen 16-11 till brandgults fördel, något som även speglade matchbilden.
– Första halvlek spelar vi ganska bra och visar rätt tydligt att vi är det bättre laget. Vi gör hur mycket mål som helst och har koll på allt, men sen så lyckas vi inte förvalta det, säger Joakim Bååk och berättar om andra halvlek.
– Vi kollapsar väl kollektivt. De går ikapp ganska snabbt i början och vi spelar dåligt.
Ja, för efter paus satte Vinslöv in en punktmarkering på en tidigare fenomenal Jacob Nelson och anfallsspelet för brandgult körde fast. Man höll trots det fast vid en knapp ledning, men med femton sekunder kvar skickade Vinslöv in 26-25. Nelson prickade stolpen i en sista framstöt, vilket var LIF:s sista chans och matchen gick förlorad.
”Vi bjuder på poängen”
Nederlaget mot Vinslöv var LIF:s fjärde med uddamålet denna säsong. Marginalerna grinade återigen laget i ansiktet, inte minst med tanke på det sena stolpskottet. Att man efter den fina starten gick poänglösa känns därför som ett onödigt fall.
– Ja, det gör det absolut. Vi har stenkoll på dem i första och ska väl egentligen bara gå in och göra samma i anda. Men de ändrar i sitt försvar och vi löser det inte. Det känns som att vi bjuder på de här två poängen, menar ”Jocke” Bååk.
Förlusten satte inte bara stopp för LIF:s vinstsvit, utan även punkt för seriens första halva. Med 13 matcher spelade står nu brandgult på just 13 inspelade poäng. Man är fortsatt strax bakom det övre kvalstrecket, men även det undre kryper närmare i och med förlusten.
– Ska jag vara helt ärlig har jag valt att inte titta på tabellen själv. Men jag tycker att hade vi vunnit den här och sen i helgen som kommer så hade vi haft ett väldigt bra utgångsläge inför vårsäsongen, säger ”Jocke” och blickar fram mot returen mot Vinslöv.
– Vi har sagt till oss själva och alla runt omkring att vi ska bli bättre hela tiden. Vi ska bryta den trend som LIF haft, med att bli sämre på våren. Så vi siktar på att göra en bättre vår.
Matchfakta Vinslöv-LIF Lindesberg:
Resultat: 26-25 (11-16)
Publik: 356
Mål LIF: Jacob Nelson 7, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Jakobsson 4, Bashkim Gashi 3, Joakim Bååk 2, Oskar Erixon 2, Gustaf Ekström
Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Tumba-Önnered 29-26
OV Helsingborg-Country 24-24
Varberg-IFK Ystad 21-20
Alstermo-Rimbo HK 32-31
Tabellen från Svensk Handboll:

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.