Har jag klamydia? Vilken metod ska jag använda för att skydda mig? Varför får jag så tidig utlösning? Är jag gravid? Varför känner jag mig så orolig? Lider jag av ångest? Du är ung och har tusen frågor – ungdomsmottagningen finns för dig!
I Del 1 tog vi med hjälp av Lindesbergs ungdomsmottagnings Karin Flygare, kurator, och Cecilia Nyqvist, barnmorska, reda på vem som får komma dit och hur det går till. I den här delen ska vi granska vad ungdomsmottagningen erbjuder dig som ung för hjälp.
Huvudsakligen erbjuder ungdomsmottagningen preventivmedel, rådgivning, graviditetstest, STI-tester och det uppkommer även mycket frågor kring kropp, sex och kärlek.
– Man är inte uppdelad i kropp och själ, de hänger ihop, säger Karin och ler.
Till Karin kommer man med sina personliga bekymmer. Man kanske känner sig nedstämd, stressad eller har relationsproblem hemma, med kompisar eller med sin partner.
– Man kan ha hamnat i en livskris och då vill vi vara lättillgängliga så man snabbt ska kunna komma hit. Det är många som går med oro och ångest men det finns hjälp att få.
Hos Cecilia kan man till exempel få hjälp att testa om man har, efter oskyddat samlag, drabbats av klamydia. Ett test som Cecilia tydligt vill poängtera är helt och hållet fullständigt odramatiskt.
– Man visar sig inte för någon, man tar det själv på toan. Tjejer får ge ett topsprov och killar ett urinprov. Det är absolut ingenting att känna sig rädd för, jag tror många drar sig för att gå iväg fast men egentligen borde. Har man haft oskyddat sex och någon av parterna har haft sex tidigare, bör man lämna ett test. I framtiden kan man få svårigheter med att bli gravid. 50% märker inte några symtom, så det är superviktigt att man kollar sig.
På preventivmedelsfronten finns det flera metoder. För killar; kondom, för tjejer; desto fler. Cecilia fortsätter:
– P-piller är en metod och det finns flera som är gratis upp tills man är 25 år. Det finns P-stav och det är populärt om man inte kommer ihåg att ta pillret. P-plåster, P-ring och spiral. Spiral är inte så vanligt bland de yngsta, förut sa man att man inte kunde ha det om man inte fött barn först, men det kan man mycket väl. Vi vill också alltid ha ett förstabesök med frågor om ungdomens anamnes så man vet vilket preventivmedel man ska använda.
Olika sorters P-piller.
Och så har vi den välkände och välbeprövade kondomen. Men Cecilia och Karin tycker att många inte längre tar det på allvar och tycker att det problematiserar samlaget. Flera killar tycker dessutom att kondomen inte sitter särskilt bra, och väljer då istället att strunta i den. Men det finns hjälp att få:
– Man kan beställa tid i Örebro och boka besök för att hitta rätt kondom, det är rätt så nytt. Det finns ungefär 35 sorter, olika former, längder, tjocklek och vidder.
Karin tillägger:
– Ja, man får inte ge upp utan hitta rätt istället!
Gratis kondomer finns att hämta!
Och Cecilia berättar varför det är så bra och viktigt med kondom:
– Det skyddar mot både graviditet, könssjukdomar och det är det enda sättet för en kille att inte ofrivilligt bli pappa mot sin vilja, annars har tjejen hela makten.
Man får också komma till ungdomsmottagningen för att hämta ett dagen-efter-piller, för det behöver man inte boka tid och skulle Karins och Cecilias dörrar vara stängda, är det bara att slå sig ned och vänta.
Karin och Cecilia vill att killar ska känna sig minst lika välkomna som tjejerna till ungdomsmottagningen.
– Killar kommer också hit med bristande erektion, för tidig utlösning, trång förhud och de är ofta otroligt nervösa och spända, de har burit på det här hela tiden. Men det är så himla viktigt att de känner sig välkomna, att de inte drar sig för att söka.
På UMO:s hemsida: www.UMO.se kan man ställa frågor anonymt samt läsa om sådant som sex, kroppen och droger, med mycket mer.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.