Kevin, Elvira, Alva och Amelia ger sin syn på det kommande bälteskravet. Foto: Camilla Lagerman

Ungdomarna om kommande bälteskravet: ”Färre allvarliga olyckor”

Den 30 augusti införs ett nytt krav om bilbälte i A-traktorer, något som länge efterfrågats av bland annat Transportstyrelsen, där man hoppas kunna vända en stigande olyckstrend. LindeNytt träffade några av Lindesbergs ungdomar med A-traktorer för att se vad de tycker om kravet.
– Det är lite blandat, ur ett säkerhetstänk är det självklart att man ska ha bälte, men man kan bara sitta två, det blir att bryta en vana, säger Kevin Söder.

Den 15 juli inträffade en allvarlig trafikolycka på Stafettgatan i Lindesberg, då tre ungdomar som färdades i en A-traktor, av okänd anledning kraschade in i en betongmur. Knappt två veckor senare omkom en 14-årig pojke i Växjö efter att A-traktorn kan körde krockade med ett träd. Dessa två olyckor är bara de senaste i en lång rad sådana, där A-traktorer varit inblandade.

Enligt det nya bälteskravet som införs 30 augusti blir det också förbjudet att sitta mer än en person per passagerarplats, och samtliga som färdas i fordonet ska använda bälte. LindeNytt träffade några av Lindesbergs ungdomar för att höra vad de tycker om det nya kravet.

Systrarna Alva och Amelia delar A-traktor, då Amelia inom kort får ta B-kort. Foto: Camilla Lagerman

– På ett sätt är det bra eftersom det varit så mycket olyckor, men det är lite tråkigt också om man har kompisar som inte har egen bil. Så om man vill åka fler går det inte, säger Alva Dahlberg.

– Sedan jag skaffade körkort har det varit självklart att ha bälte från början, du vistas fortfarande i trafiken, precis som alla andra. Sedan kan jag hålla med om att det är lite tråkigt att man inte kan åka lika många i bilen, säger Amelia Dahlberg.

Kevin har inget emot att trängas med kompisarna. Foto: Camilla Lagerman

Redan i dagsläget är det förbjudet att ha ett baksäte i en A-traktor, detta för att begränsa antalet passagerare. Trots det är det väldigt vanligt att ungdomar åker fler i bilarna än det finns sittplatser.

– Man tränger ihop sig, sitter i knät och på mittkonsolen, det är en del av att ha en traktor, att kunna trängas lite, säger Kevin Söder.

– Man vill gärna ta med kompisar i bilen och har inget emot att trängas, säger Alva.

I flera av olyckorna som inträffat med A-traktorer i landet finns misstankar om att hastigheten varit betydligt högre än den tillåtna, det vill säga 30 kilometer i timmen.

Hur svårt är det att trimma en A-traktor?

– Det är inte jättesvårt och kan en så är det lätt att förklara för andra tråkigt nog, men vissa tycker det är kul att utsätta sig för fara, säger Amelia.

– På vissa är det bara att dra några säkringar, andra lite kablar. Det är enklare än det ska vara och vanligare än man tror, berättar Kevin.

– Det finns ju en anledning till varför man inte får ta B-körkort när man är 15, flikar Alva in.

I Elviras traktor kan man endast sitta två personer redan idag. Foto: Camilla Lagerman

Flera av ungdomarna känner, eller är bekanta, med ungdomarna som var inblandade i den allvarliga olyckan i Lindesberg. De berättar hur det påverkat dem personligen.

– Det blir obehagligt, för även om man själv åker lagligt kan det ju vara någon annan som inte gör det, säger Elvira Skoglund.

– Man får en klump i magen, det händer inte, sånt händer bara andra. Men det är ju därför bälteskravet och striktare regler kommer, säger Kevin.

Det nya kravet på bälte är en av flera skärpningar i trafikförordningen, och innebär att:

• passagerare ska färdas på en plats som är avsedd för passagerare,
• det får sitta endast en passagerare per sådan plats,
• den som färdas i en A-traktor ska använda bälte, och
• högsta tillåtna hastighet är 30 kilometer i timmen

– Det är bra att det blir färre allvarliga olyckor och att man inte skadar sig på samma sätt, avslutar Elvira.

Publicerad 15 augusti 2023 klockan 14:00

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Frövi hotell. Foto: Jennie Einarsson. Andreas Palm. Foto: Privat

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

7 mars 2026 klockan 12:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i ...
5 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades å...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.

2 mars 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har ...
25 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...
25 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-03-10 02:13