När Lindesbergs största kulturevenemang – Vinterspår – bjöd på ”försmak” på lördagen, då var det trångt och det borgar för att det även denna åttonde gång blir rejält med besökare. – Bredda era vyer! Du sätter själv gränsen för vad du är och vad du vill uppleva, sade kommunalrådet Irja Gustavsson (S), när hon vernissage-talade.
– Den där rosa och turkosa gillar jag verkligen, säger Eva Persson från Löa som tillsammans med maken Carl- Eric redan vid ingången hittade en favorit.
Det finns mycket att välja på med 119 punkter i programmet. Det är fler deltagare än förra året, men på litet färre platser. Bland de 37 olika besöksplatserna hade Marieann Kaliff funderingar på att hålla sig till dem runt Guldsmedshyttan, dit hon ändå tänkte åka den där Vinterspårhelgen 7 – 8 februari. Här hade hon litet grand fastnat för ” Godis för ögat” som är en lek med tyger och symaskin ( och knappar) av gästutställaren Ulrika Vennström hos Fröviquiltarna.
Gunilla Dovsten – kultursekreterare och spindeln som håller ihop det här konstnärsnätet, ser för varje år hur Vinterspår funnit sin form. Det är Kulturen som är det viktiga och alla utställare är välkomna, professionella som amatörer – även utifrån – det är evenemanget som är knutet till Lindesbergs kommun.
– Det är spännande att se hur konst också kan utvecklas genom ett sånt här evenemang, säger hon och berättar om läkaren, som målar på fritiden och var i Vinterspår första gången förra året. ”I år ser man att det har utvecklats”. För Karin Olofsdotter är det premiär med broderade läderväskor (som du kan se på Stora Gården i Hammarbacken) och Alexander Johnsson är med sina akrylmålningar ganska ny i sammanhanget.
Han finns i Frövifors Pappersbruksmuseum som också i år huserar många konstnärer. I år ger de en släng åt ”snabbköpskonsten” och bjuder in till ”den ultimata köpupplevelsen” och flörtar oblygt med lyxvaruhuset Harrods i London – i Frövifors är det ”Haralds” som ska garantera ”lyx, skönhet och stil”.
Naturligtvis har varje konstverk en historia att berätta betraktaren. Det finns också historier att berätta runt tillkomsten. Så t ex har klass 2B på Björkhagaskolan arbetat i projektet ”Med färgen i fokus”, som kan beskådas på Stadshotellet. På samlingsutställning sågs en bild där eleverna själva fogat till vilka färger de ser – vilka figurer: en ekorre, en bro…
I ABFs nyrenoverade lokaler på Smedjegatan kan man , 7 – 8 februari, bl a se Globala konstgruppen, som är en cirkel i akvarellmålning för asylsökande i Vedevåg, som sedan i våras målar och tränar svenska tillsammans. Cirkelledaren Margita Damström visar bilden på kvinnan, som oroligt väntar på besked om hon ska få stanna, som inte orkar måla, men ger sitt bidrag till cirkeln genom att vara modell.
”Räkna med att mötas av ett överdåd och få glädjen att välja och vraka”, skriver Gunilla Dovsten i inbjudan.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.