När Lindesbergs största kulturevenemang – Vinterspår – bjöd på ”försmak” på lördagen, då var det trångt och det borgar för att det även denna åttonde gång blir rejält med besökare. – Bredda era vyer! Du sätter själv gränsen för vad du är och vad du vill uppleva, sade kommunalrådet Irja Gustavsson (S), när hon vernissage-talade.
– Den där rosa och turkosa gillar jag verkligen, säger Eva Persson från Löa som tillsammans med maken Carl- Eric redan vid ingången hittade en favorit.
Det finns mycket att välja på med 119 punkter i programmet. Det är fler deltagare än förra året, men på litet färre platser. Bland de 37 olika besöksplatserna hade Marieann Kaliff funderingar på att hålla sig till dem runt Guldsmedshyttan, dit hon ändå tänkte åka den där Vinterspårhelgen 7 – 8 februari. Här hade hon litet grand fastnat för ” Godis för ögat” som är en lek med tyger och symaskin ( och knappar) av gästutställaren Ulrika Vennström hos Fröviquiltarna.
Gunilla Dovsten – kultursekreterare och spindeln som håller ihop det här konstnärsnätet, ser för varje år hur Vinterspår funnit sin form. Det är Kulturen som är det viktiga och alla utställare är välkomna, professionella som amatörer – även utifrån – det är evenemanget som är knutet till Lindesbergs kommun.
– Det är spännande att se hur konst också kan utvecklas genom ett sånt här evenemang, säger hon och berättar om läkaren, som målar på fritiden och var i Vinterspår första gången förra året. ”I år ser man att det har utvecklats”. För Karin Olofsdotter är det premiär med broderade läderväskor (som du kan se på Stora Gården i Hammarbacken) och Alexander Johnsson är med sina akrylmålningar ganska ny i sammanhanget.
Han finns i Frövifors Pappersbruksmuseum som också i år huserar många konstnärer. I år ger de en släng åt ”snabbköpskonsten” och bjuder in till ”den ultimata köpupplevelsen” och flörtar oblygt med lyxvaruhuset Harrods i London – i Frövifors är det ”Haralds” som ska garantera ”lyx, skönhet och stil”.
Naturligtvis har varje konstverk en historia att berätta betraktaren. Det finns också historier att berätta runt tillkomsten. Så t ex har klass 2B på Björkhagaskolan arbetat i projektet ”Med färgen i fokus”, som kan beskådas på Stadshotellet. På samlingsutställning sågs en bild där eleverna själva fogat till vilka färger de ser – vilka figurer: en ekorre, en bro…
I ABFs nyrenoverade lokaler på Smedjegatan kan man , 7 – 8 februari, bl a se Globala konstgruppen, som är en cirkel i akvarellmålning för asylsökande i Vedevåg, som sedan i våras målar och tränar svenska tillsammans. Cirkelledaren Margita Damström visar bilden på kvinnan, som oroligt väntar på besked om hon ska få stanna, som inte orkar måla, men ger sitt bidrag till cirkeln genom att vara modell.
”Räkna med att mötas av ett överdåd och få glädjen att välja och vraka”, skriver Gunilla Dovsten i inbjudan.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.