När Lindesbergs största kulturevenemang – Vinterspår – bjöd på ”försmak” på lördagen, då var det trångt och det borgar för att det även denna åttonde gång blir rejält med besökare. – Bredda era vyer! Du sätter själv gränsen för vad du är och vad du vill uppleva, sade kommunalrådet Irja Gustavsson (S), när hon vernissage-talade.
– Den där rosa och turkosa gillar jag verkligen, säger Eva Persson från Löa som tillsammans med maken Carl- Eric redan vid ingången hittade en favorit.
Det finns mycket att välja på med 119 punkter i programmet. Det är fler deltagare än förra året, men på litet färre platser. Bland de 37 olika besöksplatserna hade Marieann Kaliff funderingar på att hålla sig till dem runt Guldsmedshyttan, dit hon ändå tänkte åka den där Vinterspårhelgen 7 – 8 februari. Här hade hon litet grand fastnat för ” Godis för ögat” som är en lek med tyger och symaskin ( och knappar) av gästutställaren Ulrika Vennström hos Fröviquiltarna.
Gunilla Dovsten – kultursekreterare och spindeln som håller ihop det här konstnärsnätet, ser för varje år hur Vinterspår funnit sin form. Det är Kulturen som är det viktiga och alla utställare är välkomna, professionella som amatörer – även utifrån – det är evenemanget som är knutet till Lindesbergs kommun.
– Det är spännande att se hur konst också kan utvecklas genom ett sånt här evenemang, säger hon och berättar om läkaren, som målar på fritiden och var i Vinterspår första gången förra året. ”I år ser man att det har utvecklats”. För Karin Olofsdotter är det premiär med broderade läderväskor (som du kan se på Stora Gården i Hammarbacken) och Alexander Johnsson är med sina akrylmålningar ganska ny i sammanhanget.
Han finns i Frövifors Pappersbruksmuseum som också i år huserar många konstnärer. I år ger de en släng åt ”snabbköpskonsten” och bjuder in till ”den ultimata köpupplevelsen” och flörtar oblygt med lyxvaruhuset Harrods i London – i Frövifors är det ”Haralds” som ska garantera ”lyx, skönhet och stil”.
Naturligtvis har varje konstverk en historia att berätta betraktaren. Det finns också historier att berätta runt tillkomsten. Så t ex har klass 2B på Björkhagaskolan arbetat i projektet ”Med färgen i fokus”, som kan beskådas på Stadshotellet. På samlingsutställning sågs en bild där eleverna själva fogat till vilka färger de ser – vilka figurer: en ekorre, en bro…
I ABFs nyrenoverade lokaler på Smedjegatan kan man , 7 – 8 februari, bl a se Globala konstgruppen, som är en cirkel i akvarellmålning för asylsökande i Vedevåg, som sedan i våras målar och tränar svenska tillsammans. Cirkelledaren Margita Damström visar bilden på kvinnan, som oroligt väntar på besked om hon ska få stanna, som inte orkar måla, men ger sitt bidrag till cirkeln genom att vara modell.
”Räkna med att mötas av ett överdåd och få glädjen att välja och vraka”, skriver Gunilla Dovsten i inbjudan.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.