INSÄNDARE/DEBATT: I en utredning gjord av Myndigheten för vård- och omsorgsanalys 2018 användes begreppet akutsjukhus för de sjukhus som har en akutmottagning med två eller flera samlokaliserade specialiteter, till exempel medicin och kirurgi. Antalet akutsjukhus i Sverige minskade från 115 år 1970 till 68 år 2016.
Ett återkommande mönster vid dessa nedläggningar är att det börjar som en krusning i ytan på verksamheten. Man kan lägga ner förlossningen alternativt dra in på akutmottagningen eller Intensivvården. De initiala protesterna avtar efter hand. Personal slutar. Så småningom finns inte förutsättningar för en effektiv och säker drift. Då läggs sjukhuset ner.
Från den 28 september 2020, för ett år sedan, har vi ingen läkare i Lindesberg som nattetid är primärjour för kirurgin på Lasarettets akutmottagning. Regionens ledande politiker säger att de inte kan klandras för detta. De hade gett administratörerna i uppgift att reducera budgeten. Det är administratörerna som är ansvarig för stängningen. Om de har tur slutar en del av personalen och verksamheten blir svår att driva. Då kan administratörerna säga att det var personalen som la ner kirurgakuten på natten.
Vid mätning av patientnöjdheten 2018 var Lindesbergs lasarett det bästa i landet. Det kom etta. Samtidigt Samma år kom sjukhuset på femte plats i Sverige i AT-läkarnas rankning. Hur kom våra administratörer på att påbörja en nedläggning av Sveriges bästa sjukhus om befolkningen fick säga sitt och ett av de bästa för utbildning av läkare? Vilken kränkning av personalen!
I alla företag, sjukvård liksom industri är logistiken av stor betydelse. Stängningen börjar klockan nio på kvällen. Men läkarna arbetar till efter klockan tio i över hälften av nätterna. För befolkningen är det besvärligt. Om man vaknar klockan fem på morgonen och har ont imagen. Ska man vänta till det kirurgjouren öppnar klockan halv åtta i Lindesberg? Eller ska man oavsett väder bege sig till Karlskoga? Då är man där till klockan sju? Eller ska man åka till Örebro där väntetiden ofta är många timmar?
13 000 personer har via PRO med namnunderskrifter visat att de vill ha kirurgakuten tillbaka. Närmare 1 500 företagare har via sina representanter visat det samma.
Det är hög tid för regionens ledning att avsluta sin kränkning av Bergslagen och i stället gratulera lasarettets fantastiska personal till deras framgångar.
PRO och representanter för länsdelens företagare protesterar ett år efter stängningen med en samling framför lasarettet onsdagen den 29 september klockan 16.30.
Ingemar Engstrand och Peter Jilke.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.