En varghona sköts ihjäl utanför Lindesberg i helgen. Uppgiften bekräftades på måndagen av Örebropolisen, som nu kommer att utreda om jägaren som sköt djuret har gjort sig skyldig till jaktbrott.
En förundersökning har redan påbörjats, men Örebropolisens utredare är mycket fåordig och vill inte kommentera ärendet förrän utredningen är klar.
-Jag kan endast bekräfta att uppgiften om att en varg har skjutits väster om Lindesberg stämmer, säger Tomas Carlsson.
Enligt andra uppgiftslämnare – bland annat Svenska Jägareförbundet – så var det utanför Torphyttan som djuret sköts och att jägaren sköt för att rädda sin hund.
Jägaren ska ha uppgett att han var ute på jakt när hans hund plötsligt kom springandes med vargen efter sig. Efter att ha avlossat ett varningsskott, som inte fick vargen att vika undan, riktade han bössan mot djuret som en sista utväg att rädda hunden.