Frontfiguren i bandet Johnny & the Roccos – Bob Fish – har spelat med kända artister som Chuck Berry, Little Richard, Billy Lee Riley och Wanda Jackson med flera. Nu på fredag kommer han till Lindesberg med det egna bandet för att bjuda på “riktig” rock `n`roll och rockabilly.
Redan som nykläckt tonåring, bildade den blott 13 år unge Bob Fish sitt första band hemma i Skottland – och bara två år senare gjorde han entré i TV-rutan också. Det var rock ´n´ roll redan från start och så har det rullat på under årens lopp. Än idag gör han stor succé med bandet Johnny & the Roccos, som han startade 1972.
Bob Fish har varit med och skrivit ett stycke musikhistoria under alla dessa år – och spelar dessutom på en historisk gitarr av det klassiska märket Gibson: nämligen den som Elvis Presleys gitarrist Scotty Moore lirade på under många år.
Artistförmedlaren Hans ”Basse” Eriksson berättar att helgens spelning bara är en försmak av vad som kommer att bjudas på under året.
-Jag tänker satsa på att få hit fler internationellt kända artister, eventuellt ett par helger i månaden. Jag hoppas och tror att det här är något som kan uppskattas av de flesta, kommenterar han.
Spelningen äger rum på Bistro Bellman nu på fredag 14 mars.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.