Johan Nordh, Daniel Heed och Stefan Toll ingår i den arbetsgrupp som skickat in överklagan till Förvaltningsrätten. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågsbor önskar att kommunen tänker om

När Barn- och utbildningsnämnden i mitten av november beslutade att göra om Vedevågsskolan till en F-3 skola, och därigenom flytta mellanstadiet till andra skolor, kom det som en chock för byn.
– Jag trodde verkligen inte att det var någon fara, berättar Johan Nordh.

När beskedet kom att årskurs 4-6 på Vedevågsskolan hotades av nedläggning var det många av föräldrarna som inte trodde ens i sin vildaste fantasi att det skulle bli verklighet. Men bara knappt en vecka efter att informationen delgavs, fattade man beslutet som gjorde att nedläggningen var ett faktum. Sedan dess har Vedevåg kraftsamlat, en arbetsgrupp på ett tiotal personer har växt fram, där man skickat in en överklagan till Förvaltningsrätten i Karlstad. Ur arbetsgruppen träder nu tre pappor fram och berättar om känslorna kring nedläggningen.

– Vi fick ingen tid på oss att göra något åt det egentligen, på tisdagskvällen kom mailet och måndagen efter fattades beslutet. Det vi önskar är att det blir en inhibition, och att frågan går tillbaka till kommunen igen så de kan gå igenom saken på nytt. Underlaget man hade när det gällde skolan i Vedevåg var rent förkastligt. Vi har full respekt för politikerna och deras jobb, men här blev det inte rätt, säger Stefan Toll.

– Barnen behöver en trygg uppväxt, och jag kan inte se att ett skolbyte var tredje år bidrar till det, flikar Johan Nordh in.

– Jag har två barn på Vedevågsskolan, ett i ettan och ett i trean, och när man som förälder står inför valet att ha sina barn på två olika skolor, eller att flytta båda till samma, så tror jag nog att många väljer att ha båda på samma skola. Vilket alltså innebär att många barn i förlängningen kommer att flytta till andra skolor, inte bara eleverna i mellanstadiet utan även de yngre, och då kommer vi ha ett svikande elevantal om ett tag, berättar Daniel Heed.

– Politikerna kallar det för en omflyttning, men vi ser det som en partiell nedläggning av skolan, för vi kan inte se att det kommer att flyttas tillbaka några barn på sikt, säger Stefan.

Trion beskriver Mosebacke och HVB-hemmet Vågen som en av lösningarna, där Vågen kommer att stå tomt från årsskiftet.
– Jag tycker inte man kan lägga ned en fullt fungerande skola med ett ökande elevunderlag de kommande åren. Det går 85 barn på förskolan i Vedevåg idag, som alla ska börja skolan så småningom. Varför inte utnyttja Mosebackes fantastiska lokaler och miljö till en ny förskola och behålla skolan? undrar Stefan.

Lindesbergs kommun presenterade nyligen en ny översiktsplan där man har märkt ut vilka områden man ser som utvecklingsorter, där bland annat Vedevåg var en av dem. Planer på nya attraktiva villatomter beskrivs, såsom planering av ett tågstopp i byn, en fråga som varit ständigt aktuell under flera årtionden.
– Men det här beslutet strider ju helt emot den, vem vill starta företag eller bosätta sig här om skolan försvinner? Skolan är hjärtat i samhället. Det finns enorma möjligheter för Vedevåg att bli en attraktiv ort med ökad inflyttning, men då måste man satsa, inte avveckla. Med en fin skola och ett tågstopp skulle vi kunna bli en väldigt attraktiv bostadsort för till exempel de som arbetar i Örebro, 19 min med tåg härifrån ger ju en rad möjligheter, säger Stefan.

– Vi är absolut inte ute efter att kriga med politikerna, vi vill få chansen att föra en dialog i positiv anda med dem och göra våra tankar och åsikter hörda. Önskemålet är att kunna få till ett samarbete med kommunen, för det finns så mycket engagemang i den här byn, avslutar Daniel.

Publicerad 7 december 2018 klockan 16:01

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-31 21:47