Johan Nordh, Daniel Heed och Stefan Toll ingår i den arbetsgrupp som skickat in överklagan till Förvaltningsrätten. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågsbor önskar att kommunen tänker om

När Barn- och utbildningsnämnden i mitten av november beslutade att göra om Vedevågsskolan till en F-3 skola, och därigenom flytta mellanstadiet till andra skolor, kom det som en chock för byn.
– Jag trodde verkligen inte att det var någon fara, berättar Johan Nordh.

Annons

När beskedet kom att årskurs 4-6 på Vedevågsskolan hotades av nedläggning var det många av föräldrarna som inte trodde ens i sin vildaste fantasi att det skulle bli verklighet. Men bara knappt en vecka efter att informationen delgavs, fattade man beslutet som gjorde att nedläggningen var ett faktum. Sedan dess har Vedevåg kraftsamlat, en arbetsgrupp på ett tiotal personer har växt fram, där man skickat in en överklagan till Förvaltningsrätten i Karlstad. Ur arbetsgruppen träder nu tre pappor fram och berättar om känslorna kring nedläggningen.

– Vi fick ingen tid på oss att göra något åt det egentligen, på tisdagskvällen kom mailet och måndagen efter fattades beslutet. Det vi önskar är att det blir en inhibition, och att frågan går tillbaka till kommunen igen så de kan gå igenom saken på nytt. Underlaget man hade när det gällde skolan i Vedevåg var rent förkastligt. Vi har full respekt för politikerna och deras jobb, men här blev det inte rätt, säger Stefan Toll.

– Barnen behöver en trygg uppväxt, och jag kan inte se att ett skolbyte var tredje år bidrar till det, flikar Johan Nordh in.

– Jag har två barn på Vedevågsskolan, ett i ettan och ett i trean, och när man som förälder står inför valet att ha sina barn på två olika skolor, eller att flytta båda till samma, så tror jag nog att många väljer att ha båda på samma skola. Vilket alltså innebär att många barn i förlängningen kommer att flytta till andra skolor, inte bara eleverna i mellanstadiet utan även de yngre, och då kommer vi ha ett svikande elevantal om ett tag, berättar Daniel Heed.

– Politikerna kallar det för en omflyttning, men vi ser det som en partiell nedläggning av skolan, för vi kan inte se att det kommer att flyttas tillbaka några barn på sikt, säger Stefan.

Trion beskriver Mosebacke och HVB-hemmet Vågen som en av lösningarna, där Vågen kommer att stå tomt från årsskiftet.
– Jag tycker inte man kan lägga ned en fullt fungerande skola med ett ökande elevunderlag de kommande åren. Det går 85 barn på förskolan i Vedevåg idag, som alla ska börja skolan så småningom. Varför inte utnyttja Mosebackes fantastiska lokaler och miljö till en ny förskola och behålla skolan? undrar Stefan.

Lindesbergs kommun presenterade nyligen en ny översiktsplan där man har märkt ut vilka områden man ser som utvecklingsorter, där bland annat Vedevåg var en av dem. Planer på nya attraktiva villatomter beskrivs, såsom planering av ett tågstopp i byn, en fråga som varit ständigt aktuell under flera årtionden.
– Men det här beslutet strider ju helt emot den, vem vill starta företag eller bosätta sig här om skolan försvinner? Skolan är hjärtat i samhället. Det finns enorma möjligheter för Vedevåg att bli en attraktiv ort med ökad inflyttning, men då måste man satsa, inte avveckla. Med en fin skola och ett tågstopp skulle vi kunna bli en väldigt attraktiv bostadsort för till exempel de som arbetar i Örebro, 19 min med tåg härifrån ger ju en rad möjligheter, säger Stefan.

– Vi är absolut inte ute efter att kriga med politikerna, vi vill få chansen att föra en dialog i positiv anda med dem och göra våra tankar och åsikter hörda. Önskemålet är att kunna få till ett samarbete med kommunen, för det finns så mycket engagemang i den här byn, avslutar Daniel.

Publicerad 7 december 2018 klockan 16:01

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.

5 november 2026 klockan 15:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgå...

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från ...

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora ...

Familjen Hellfors halloweenfirande fick ett otäckt slut. Foto: Privat

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.

4 november 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.

3 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda ...
2 november 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”
Det som skulle bli en rolig stund med "bus eller godis" och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck ...
1 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet...
30 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg

30 oktober 2026 klockan 10:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var ...

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

28 oktober 2026 klockan 09:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-11-06 11:36