Under skärtorsdagens pressträff i kommunhuset låg allt fokus på coronaviruset och på vilka sätt det drabbar vårt samhälle. Förutom sjukvården är näringslivet en het fråga som kommunen arbetar hårt för att stötta så mycket man kan.
En rad olika insatser har initierats för att försöka stötta och underlätta för kommunens företagare under coronakrisen. Förutom att föra en tät dialog med de verksamma företagen i kommunen kan man även få upp till fem timmars rådgivning av kvalificerade konsulter och specialister genom Timbanken. Dessutom finns nu en företagsjour för de bolag som drabbats av coronavirusets effekter.
– Våra näringsidkare har varit väldigt duktiga på att vara flexibla och hitta egna lösningar, något som vi uppmuntrar och vill stötta. Vi vill ju ha kvar så många företag som möjligt efter detta, förklarade Irja Gustavsson.
I samarbete med Region Örebro län, Almi, Business Region Örebro och Alfred Nobel Science Park kommer kommunen att bjuda in till en informationsträff för företag i Lindesberg. Tillsammans vill man informera om vilka möjligheter det finns för företag i kristider som dessa, samtidigt som man vill lyfta fram vilka möjligheter som finns att tillgå från offentliga aktörer. Datumet är satt till 24 april, och träffen kommer att hållas på Linde Maskiner.
Mer information finns att läsa på Lindesbergs kommuns hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.