Ute Brauer med sin målning "Kungsgatans intryck" och Ulla Öhrn med sin målning "gamla Folkes foto". Foto: Jennie Einarsson
Vinterspår fick konkurrens av andra ”spår”
Det var rekordmånga utställare på plats längs Vinterspåret när Lindesbergs kommuns största kulturevenemang gick av stapeln under helgen – hela 154 stycken. Däremot upplevde utställare besöksantalet som något blygsammare.
– Det börjar komma lite mer folk nu när Vasaloppet har slutat, det skulle kunna vara en förklaring, menade Ute Brauer från Ladies of Art som trots detta haft en lyckad helg.
I Studieförbundet Vuxenskolans lokaler på Kungsgatan i Lindesberg samsades färgsprakande målningar av Ladies of Art tillsammans med spännande kreationer i betong av Sven Burman.
– Jag har hållit på med betong i omkring åtta år nu och det blir fjärde året som jag ställer ut på Vinterspår, jag tycker konceptet är en väldigt bra idé. Första året jag ställde ut blev det en stor sensation, det är inte många som arbetar med betong på det här sättet vad jag vet, jag tror nästan jag är ensam i Sverige om detta. Det finns andra som gör bordsskivor eller gjuter på rabarberblad, men inte den här typen av arbete. Jag brukar leta efter själsfränder på internet, men än så länge har jag inte hittat nån, säger Sven Burman med ett skratt.
Betongkonst av Sven Burman i alla dess former. Foto: Jennie Einarsson
På bordet i lokalen står mängder av Svens senaste kreationer: vaser, lampor, klockor, elefanter och ljusstakar i olika former. Bakom varje verk ligger mycket tid och kärlek, kanske mer än vad man förstår vid första anblicken.
– Jag tillverkar alla formar till mina alster själv, att hälla betong i en form klarar de flesta men att göra formen är det svåra och det tar mycket tid. Jag gör dem av tunn plywood som är enkel att såga, nackdelen är att de inte håller för så många gjutningar, förklarar Sven samtidigt som han visar upp en av de senaste formarna föreställande ett litet hus.
Sven Burman visar hur en egenbyggd betongform kan se ut. Foto: Jennie Einarsson
Som en kontrast till betongkonsten stod färgsprakande akryl- och akvarellmålningar i fokus i rummet bredvid. Här hade deltagarna från kamratcirkeln Ladies of Art fyllt väggarna med sina senaste konstverk.
– Vi är en grupp damer som samlas här i lokalen på tisdagar för att måla och få inspiration av varandra. Någon väljer ett motiv och sedan sprider det sig till andra som gör en egen tolkning, berättar Ute Brauer som under de senaste åtta åren hängivit sig åt att måla akvareller.
Ute konstaterar att under de fem år som hon själv varit med som utställare på Vinterspår upplevt att evenemanget utvecklats till något av en folkrörelse i konstkretsarna.
– Det är en otrolig rörelse idag som engagerar så många människor med liknande intressen. Det är häftigt att man exempelvis kan få titta på vävkonst i församlingshemmet, även i Ramsberg finns en vävstuga som man har bevarat, berättar Ute och menar att det finns stor variation av konst i bygden.
Ute Brauer och Ulla Öhrn från kamratcirkeln Ladies of Art ställde ut sina verk i Vuxenskolans lokaler. Foto: Jennie Einarsson
Under lördagen hade man en hel del besökare hos utställarna i Vuxenskolan, dock kunde man konstatera att antalet sviktade något under söndagen. Både Sven och Ute spekulerade i att orsaken till detta kunde ha att göra med att Vasaloppet och inne-EM i friidrott ägt rum under samma dag.
– Det börjar komma lite mer folk nu när Vasaloppet har slutat, det skulle kunna vara en förklaring, menade Ute, som trots detta haft en lyckad helg.
Sara Sporre, kultursekreterare på Lindesbergs kommun var ute under båda dagarna för att besöka utställarna. Även hon upplevde att man haft fler besökare av Vinterspår under lördagen än söndagen.
– Jag kan ännu inte säga något om hur mycket besökare vi haft men jag skulle säga att det var mer besökare på lördagen, så brukar det vara. Det var många olika idrottsevenemang samtidigt under helgen, men det är svårt att undvika att det är något annat som infaller samtidigt, förklarar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...