Lindesbergs generösa utbud av olika yogaformer gör att vem som helst lätt kan hitta en variant som passar bäst för den enskilda individen. Du kanske vill bli starkare, svettig, friskare, lugnare; oavsett vad du väljer så kommer ett välmående på köpet. – Det är helt fantastiskt att se människor som kommer hit och har ont i kroppen och själen, som sedan reser sig med ett leende på läpparna. Det är magiskt, berättar Mari Jansson vid Maroja Yogacenter.
I och med nytt år inleds nya terminer, inte minst inom yogan där Lindesberg har flera aktiva aktörer. Maroja Yogacenter och KroppsReconden erbjuder under vecka tre gratis prova-på-pass, och den nittonde januari finns det möjlighet att för en tjuga prova Poweryoga med Maria Lindberg på Lindegym. När man hör ordet yoga kanske tankarna vandrar iväg till någon som sitter i skräddarställning och hummar långa verser i en timme eller två. Men är det verkligen så det går till?
Efter att Maria Lindberg testat yoga var hon fast direkt, och efter en resa till Indien för att par år sedan ökade intresset ytterligare. Hon ledde yogaklasser här i Lindesberg för flera år sedan, tog sedan en tripp till Stockholm där hon lett alla möjliga olika yogapass på SATS. Och nu, tillbaka i stan, kommer hon att hålla i Poweryoga på Lindegym. Poweryoga är både kraftfull och svettig och man tränar med sin egen kroppsvikt.
– Man tränar hela kroppen och en plusbonus är att man får ett lugnt sinne samtidigt. Man behöver inte lägga in det andliga, vilket jag inte heller gör på ett gym. Man jobbar igenom hela kroppen utan att tänka på det, men har ändå träningsvärk dagen därpå. Man blir avstressad utan att ha gått dit med den tanken. Det sätter igång processer, många börjar äta bättre och tänker mer på sin hälsa. Det passar alla, jag som instruktör tar hand om de som kommer hit. Jag är van att ta hand om stora grupper och se alla, berättar Maria.
Mari Jansson som driver Maroja Yogacenter och Rosa Åkerman, KroppsReconden, har valt att vara kollegor istället för konkurrenter, något som de båda yogainstruktörerna enbart ser som positivt.
– Jag är så glad att vi har varandra, vi har jättekul ihop och det var en högvinst att vi gjorde det valet, säger Mari och Rosa instämmer:
– Vi har mycket roligt ihop och vi stöttar varandra.
Till Mari kommer alltifrån vältränade sportentusiaster till yogautövare som anländer med
färdtjänst och har rullatorn i högsta hugg. Och en av de yogaformer Mari erbjuder är medicinsk yoga, som hjälper till med att släppa på kroppens spänningar och på så sätt bota sådant som stress och värk. Medicinsk yoga används idag på Sveriges alla stora sjukhus, det finns till och med att tillgå på Lindesbergs och Storås vårdcentral. Holistisk hormonyoga är också något Mari håller i, en yogaklass som riktar sig enbart till kvinnor.
– Den är lugn men kraftfull och balanserar hormonerna. Den hjälper mot sådant som PMS, klimakteriebesvär och migrän, berättar Mari och fortsätter leende:
– Det är helt fantastiskt att se människor som kommer hit och har ont i kroppen och själen, som sedan reser sig med ett leende på läpparna. Det är magiskt, jag brinner verkligen för det jag gör!
Marojas yogasal står redo!
Men är det religiöst?
– Det är en andlig disciplin, absolut, men yoga är inte religiöst. Man kan tro det på grund av att hinduismen och buddismen utövar den, men de religionerna är tretusen år gamla, medan yogan är över femtusen år, så det är snarare tvärtom. Många är ofta skeptiska och tror att det är flummigt, men de brukar släppa det när de kommer hit. Man behöver absolut inte på något, man kan tro på något som är större än oss själva; gud eller universum, säger Mari.
Rosa poängterar att yoga är för alla, något hon ger tydliga bevis på. Bland annat har hon yogagrupp för enbart herrar, för att få dem att känna sig mer bekväma. Det finns också att välja på så kallad på-stol-yoga, något som passar alldeles utmärkt även för den som är rullstolsburen.
– Man gör enkla övningar som inte är fartfyllda, man ska vara i det man gör. Yoga är att förena tankar, kropp och sinnen i ett. All yoga utför men utefter sin egen kropp. Kan man inte göra det fysiskt, så gör man den psykiskt, man tänker helt enkelt att man gör den. Man släpper allt, många tycker att det är skönt att bara komma in i lokalen, säger Rosa.
I all yoga arbetar man med andningen, det är själva basen. Genom att gäspa och sucka släpper man på spänningar som kroppen tvingas bära runt på, och syre och ny energi tillförs. Ja, för den som inte är så insatt kan det verka som en riktig yogadjungel, men Rosa tipsar:
– Den här veckan nu får man passa på att prova för att se vad det är. Det är inte stelt och spänt, vi har roligt samtidigt!
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.