Foto: Ida Lindkvist

10 år med Hemköp

Ballongerna är uppblåsta, tårtan bakad, kaffet är kokat, saften är blandad och Hemköp i Lindesberg är därmed redo att fira sitt tioårsjubileum denna tisdag. Idag har det alltså gått tio år på dagen sedan Eurosparskyltarna ersattes och istället blev Hemköp. Men festen tar inte slut ikväll, utan fortsätter i flera veckor framöver. 

Brohallen, Vivo, Eurospar och nu Hemköp. Kärt barn har haft många namn och idag firar Hemköp tio år i Lindesbergs stad. Det var den elfte oktober 2004 som Hemköp gjorde entré i Lindesberg för första gången och idag, tio år senare, blir det planerad födelsedagsfest med tårta, kaffe, saft och kalasbra erbjudanden. Och till skillnad från vanliga födelsedagsfiranden, som vanligtvis varar en dag, fortsätter Hemköp festen i hela fyra långa veckor. 
– Vi har jagat produkter som vi kan sälja för tio kronor, så det blir massvis med sådana varor fram till vecka fyrtionio. Vi kommer fortsätta med tiokronorsvarorna och den tjugofemte november är det bonuskundskvälll och då ska vi satsa lite extra på bjudningar och jippon. Vecka fyrtionio så ska hela kedjan köra med tiokronorsvaror, så det passade ju oss jättebra, så får vi avsluta med riktigt buller och bång, säger Mattias Johansson, som tillsammans med Eva Pettersson och Johan Eriksson är butikens delägare. 

Under de tio åren som passerat har det inte märkts några större skillnader, men Eva har än dock uppmärksammat en nedåtgående, lite tråkig, trend. 
– En trend över de senaste tio åren är att inför julen så julstökar våra kunder allt mindre från grunden. Dels har våra kunder inte samma tid idag, dels har färdigmaten dessutom blivit mycket bättre.

Mattias tillägger:
– Vi har drivit butiken på samma sätt hela tiden och nu känner vi verkligen bra vind i seglet, vi tycker att vi har ett bra koncept. Just nu känns det väldigt bra och som kedja ökar vi väldigt mycket. 

Hemköps placering är fördelaktig. Många passerar butiken dagligen och det är lätt att svänga in och få en parkeringsplats utan något krångel. 
– Vi är lättillgängliga, vi har ett brett sortiment och vi är trevliga. Vi har bra öppettider, 07-23, och vi var bland de första butikerna att ha det. Det var först senare som storstadsbutiker började med det, vi har haft det sedan 1999, säger Mattias. 

Eva håller med sin kollega: 
– Vi har bra personal och vi försöker alltid att hålla ner kassaköerna, när det behövs öppnar vi en ny så fort som möjligt. Det är lätt att ta sig hit och lätt att ta sig härifrån. Men vi börjar få lite växtvärk, det finns en önskan om att kunna bygga ut, det börjar bli lite trångbott och vi vill hela tiden bli både bättre och starkare!

I entrén står Johan Eriksson och bjuder förbipasserande kunder på grön marsipantårta. Utanför lyser solen samtidigt som regnet passar på att ge ifrån sig en rejäl skur. Det är många som tar tillfället i akt och stannar upp en stund, tar en kopp kaffe och fikar, och självfallet också gratulerar på tioårsdagen. Johan är dagen till ära väldigt nöjd: 
– Det känns bra, jättebra! 
Publicerad 11 november 2014 klockan 15:36

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-06

2026-02-03

2026-02-03

2026-01-29

2026-01-27

2026-06-30 01:12