Äntligen har Banverket agerat och begett sig till Lindesberg för att koppla in den slutliga 10 Mbits fibern till PowerNets Bredband. Men säg den lycka som varar för evigt…När Banverkets installatörer kom till Linde konstaterade man ganska snabbt att fibern får vänta en tid. Kylan sätter stopp för installationen. Det krävs att temperaturen ligger runt noll eller varmare för att man ska kunna stycka av fibern och dra den till stationshuset, enligt Banverket. PowerNet har dock blivit lovade av Banverket att installationen ska vara klar om tre veckor.
När den temporära länken mellan teknikhuset och stationshuset byts ut så är det inte bara mera ”kräm” i nätet som blir resultatet. Det betyder även att en länk som inte ska finnas i lanet försvinner och inte längre stör övriga frekvenser. Problemet som uppstod när man i oktober snabbt tvingades finna en lösning, då Banverket missuppfattat vilken plats fibern skulle dras till, var att två länkar fick läggas på samma frekvens. Det har resulterat i konflikter mellan stationerna som gjort att vissa i Brodalsområdet haft problem med sin uppkoppling.
Fotnot: Den slutliga installationen kommer att ge en stabilare och säkrare uppkoppling. De så kallade ”pingtiderna” kommer att bli stabilare och troligtvis lägre än idag.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.