Över 3500 människor ser idag manskören Harmonis fantastiska Caprice 2016. Det är ett publikrekord utan dess like, men egentligen inte särskilt förvånande. Capricen är otrolig på många sätt och vis också i år. Det var fart och fläkt från den första minuten, och när föreställningen var slut över tre timmar senare, då kunde publiken lämna arenan med ett stort och belåtet leende.
Det är kö för att få komma in i Lindesberg Arena den här lördagseftermiddagen. Byggnaden har varit igenbommad ett litet tag nu för manskören Harmoni och deras förberedelser inför årets Caprice. Därinne bakom kulisserna finns, såvitt publiken vet, en manskör, dansare ingen mindre än Charlotte Perrelli samt årets hemliga artist. Vem det nu kan vara…
Stillsamhet och lugn är inte något som representerar Harmonis Caprice överhuvudtaget. Det är fart och hålligång från det att de kliver upp på scenen. Smilbanden stretchas kontinuerligt, och den ena låten avlöser den andra. Publiken gillar det här, det märks, de är engagerade med applåder och fötter har svårt att låta bli att stampa takten.
Det är, som det vid förra årets Caprice deklarerades, Staffan Blixt som är konferencier. Och när kören gjort entré genom att gå längs med mittgången, hållandes i ett lång, rött rep.
– Det symboliserar den röda tråden, förklarar Blixt och avslöjar inte just då vad temat kan tänkas vara, det får publiken fundera lite på.
Man kan notera att Martin Almgren saknas i kören, och som svar på frågan varför han inte är med, visas ett videoklipp med Almgren upp på storskärmarna. Där beklagar han sin frånvaro och skyller på hårt arbete i Stockholm, detta till mångas besvikelse. Men ”the show must go on…”
Charlotte Perrelli, årets gästartist och schlagerdrottning, är en välkänd profil. Ung som gammal har hört hennes ”Tusen och en natt” som blivit något av en klassiker i schlagersammanhang, låten som hon givetvis också river av under Capricen. Charlotte bjuder också på några låtar av Monica Zetterlund, en artists musik som Perrelli efter Monicas bortgång gjorde ett hyllningsalbum av.
Sedan kommer det som många väntat och klurat på. Den hemliga artisten ska avslöjas. I Caprice-häftet beskriver Harmonis ordförande Roland Hellsing den här personen som ”det är ju hemligt men överraskade utöver det vanliga kommer ni att bli!”.
– Vi gör såhär: den hemliga artisten får komma ut här med en pappåse på huvudet och så ställer vi ja och nej frågor för att lista ut vem det, bestämmer Staffan och ut på scenen kommer en rejäl man med en brun kasse som döljer ansiktet.
Staffan ställer många frågor, men den hemliga personen skakar mest på huvudet.
– Har du varit med på TV?, undrar Staffan och personen nickar.
– Har du varit med i Idol? Personen nickar igen.
Nu börjar det mumlas i publiken, och Martin Almgrens namn hörs runtomkring. Pappåsen åker av och där står ingen mindre än… Johan Almgren! Martins brorsa! Som redan är med i kören…
Publiken är vid det här laget lite konfunderade och lätt förvirrade, och tack och lov så gör då den sjungande, riktiga Idol-vinnaren entré, tillsammans med två sjungande penisar, såsom Bard beskrev honom.
Föreställningen fortsätter i en rasande fart. Almgren och Perrelli bjuder på duett, dansarna virvlar skickligt på scenen och manskören gör det de gör så fantastiskt bra: de sjunger!
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.