INSÄNDARE/DEBATT: När vi nu ska påbörja ett nytt år finns det anledning att fundera över det år som avslutas.
På riksplanet led vi av att regeringen året innan sagt ifrån att det i en demokrati som vår är tillåtet att kränka muslimer. Man får bränna koraner. Sverige fick ett dåligt rykte i stora delar av världen. Turkiet vill inte släppa in vårt land i Nato. Det väcktes ett hämndbegär och två fotbollssupportrar i Landslagsdräkt mördades. I Örebro var det upplopp under året 2022. Flera poliser skadades och bilar förstördes. Rättegångar pågår fortfarande. 108 personer har dömts varav 104 är fällda. Många ska sitta i fängelse. En del är unga och livet för dem själva och deras anhöriga fördunklas. Rättsprocessen är dyr för oss skattebetalare.
Jag kan ännu i dag för mitt inre uppleva det dova ljudet när tunga bombplan lyfte i Västerås under det andra världskriget. Jag minns ögonblicket när min mor kom ut på balkongen och ropade till mig att kriget var slut. Det var stort även för en sexåring. I det så långt väl rustade Sverige har det pågått en nedrustning under de senaste årtiondena. Nu krigas det ånyo i ett land i vår närhet liksom på många andra håll i världen. Ryssland samlar trupper invid Finlands gräns. Försvaret måste byggas upp igen.
Jag kommer ihåg de vuxnas samtal när, under 1940-talets slut, hemskheterna från Tysklands koncentrationsläger blev kända. Under denna höst har de pågått massdödande både i Israel och Gaza. Det sägs det att antisemitism ånyo ökar i Sverige.
Jag hade förmånen att arbeta som läkare parallellt vid de två sjukhusen i Lindesberg och Örebro från 1967 fram till min pension 2004. Jag fick ett fantastiskt arbetsliv. Men landstinget/regionen har om och om igen fått underskott i budgeten och förslagit att hela, eller delar av, lasarettet i Lindesberg bör läggas ner. Varför just vårt sjukhus i Lindesberg valts ut har ingen kunnat förklara. Vi har påpekat att vid den landsomfattande undersökningen 2018 var vårt sjukhus det mest uppskattade i landet när patienterna fick välja. Men, har politiker sagt mig, patienterna kan ju inte avgöra kvaliteten. Jag frågar mig varför man i så fall har kostat på sig en kvalitetsundersökning som denna.
I hela Sverige pågår ett arbete för att förbättra vår beredskap. Lasarettet är ett bra sjukhus i detta avseende. Regionen måst ta hänsyn till det när man nu formulerar sparplaner.
Jag tycker inte att vår nuvarande regering har presterat vad jag önskar mig. Jag föreslår att den avgår. I stället bör vi få en ny regering med deltagare från Socialdemokraterna, Centerpartisterna, Liberalerna och Moderaterna. Socialdemokraterna har en utmärkt tidigare regeringschef i sina led.
Lindesberg. Nyårsafton 2023.
Ingemar Engstrand
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.