Sent i onsdags kväll skall ett våldtäktsförsök ha inträffat på en plats i norra delen av Lindesberg – i trakterna av lasarettsområdet.- En kvinna blev överfallen utomhus, men hon både skrek och gjorde motstånd så att gärningsmannen flydde utan att ha fullbordat våldtäkten, berättar Örebropolisens vakthavande befäl Henrik Dahlström.
Kvinnan har uppgett för polisen att hon blev överfallen när hon var på väg hem från hockeymatchen i Lindehov på onsdagskvällen. Exakt plats där överfallet skall ha skett vill polisen inte säga i nuläget. Man ringar dock in lasarettsområdet och Stadsskogen.
– Efter överfallet tar sig kvinnan hem och larmar polisen. Hon har inte fått några fysiska skador vad jag kan se i rapporten, säger Dahlström.
Ingen är gripen för våldtäktsförsöket ännu.
Tipsa polisen: 114 14