I år är det 30:e gången dragracingtävlingen Linde Open arrangeras. Att denna milstolpe är nådd kommer publiken bli varse, lovar arrangören SHRA.- Vi kommer bland annat att ha en del roliga och intressanta uppvisningar mellan tävlingarna, precis som förr i tiden, SHRA:s Mikael ”Blomman” Blomberg.
Linde Open är förvisso en tävling i första hand, men för många i publiken har det även varit synonymt med uppvisningar där allehanda fordon figurerat. Vissa uppvisningar har handlat om rejäla kraftpaket – andra om roliga, knasiga och skrattretande ”fordon”. T.ex. en motordriven kontorsstol som kom upp i hastigheter långt över vad man kan förvänta sig i ett kontorslandskap. Det var i början av 90-talet som denna kontorsstol pressades upp i imponerande 72 km/h på den så kallade Volvorakan.
Linde Opens inslag av uppvisningsfordon har inte arrangerats på flera år, men i och med att man nu arrangerar tävlingen för 30:e gången så har pengar avsatts för att blåsa liv i det igen.
– Faktum är att vi fortfarande jagar tänkbara inslag till den här delen av Linde Open och hittills har vi fått klart med Kent Nielsen från Danmark, som kommer hit med sin motorcykel som tävlas i klassen ”Super Twin Top Fuel”. Det är en MC som i runda slängar har 800 hk, säger Blomberg.
Det andra inslaget som är spikat handlar om en dos nostalgi.
– Ja, eftersom vi har arrangerat Linde Open 30 gånger nu så måste det naturligtvis finnas något från dåtiden med, ler Blomberg och fortsätter.
– Vi kommer att ha vintagebilar på plats och tävla mot varandra. Det handlar om bilar från 50-talet, berättar Mikael ”Blomman” Blomberg.
Mer information om Linde Open 2013, som arrangeras 17-18 aug, kommer i ett större reportage här på LindeNytt dagarna innan tävlingarna drar igång.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.