Projektet att iordningställa en stor hundrastgård i Dalkarlshyttan har fått grönt ljus från Lindesbergs kommun och fastighetsägaren FALAB. Inom kort kommer hundägare i Lindesberg ha tillgång till en rastgård av rekorderligt format – totalt 3700 kvadratmeter.
Det är sedan tidigare känt att hundägare i Lindesberg har verkat för att få till en mötesplats för såväl de fyrfota vännerna som dess ägare. Loppholmarna och den gamla tennisplanen vid Stadsskogsskolan har funnits med som önskemål på tänkbara platser att upprätta denna rastgård, men där hade man ingen som helst framgång. Dock kunde kommunens nye mark- och exploateringsingenjör, Jesper Almlöf, i samråd med det kommunala bolaget FALAB snabbt få fram ett bra substitut. För lite drygt en månad sedan kunde vi berätta att man funnit denna plats i Dalkarlshyttan på samma tomt som Lindesberg Skateboardförening har sitt klubbhus.

Hundägarna kommer själva få stå för en del av arbetet, bland annat nedmontering av det stängsel som finns på tomten idag. Rastgården har fått totalt 3700 kvadratmeter till sitt förfogande. Denna yta kommer delas upp i avdelningar, en riktigt stor och två mindre som kommer att vara lämpliga för hundar som av någon anledning inte kan släppas ihop med andra hundar utan att acklimatiseras först.
Då projektet redan fått klartecken från alla parter, finns det nu inget som hindrar hundägarna från att skrida till verket.
– Vad jag har förstått så kommer man att påbörja nedmonteringen av stängslet nu i helgen. Samtidigt som man tar ned stängslet skall ny stängsellinje dras så att man kan skapa de här avdelningarna i rastgården som man önskar, berättar Jesper Almlöf.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.