Under första veckan i juni genomfördes en nationell trafiksäkerhetsvecka med särskilt fokus på trafiknykterhet. Nu har resultatet av insatsveckan i vår region sammanställts.
Totalt 4921 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument. Av dessa fann man anledning att delge 25 förare misstänkta för rattfylleri. Ytterligare 22 förare misstänks ha kört påverkade av narkotika.
I vår region (polisregion Bergslagen) har man arbetat utifrån metoden att genomföra ett större antal kortare kontroller, utspritt på många olika platser. Detta för att öka polisens närvaro i trafiken.
– Vi har också arbetat med riktade trafikkontroller på platser där vi genom underrättelser och tips från allmänheten vet att det finns personer som kör berusade, säger Leif Svensson, chef för polisregionens trafiksektion, i en kommentar till sammanställningen av trafiksäkerhetsveckan.
Polisen understryker att insatsveckan sammanföll med skolavslutningar och bilträffar på ett flertal orter, vilket inneburit att personalen ej kunnat avsätta lika mycket tid för den nationella trafiksäkerhetsveckan som under tidigare nationella insatser andra tider på året. Trots detta gav insatsen ett bra utfall, summerar polisen.
– Alla medarbetare i regionen har gjort ett mycket bra arbete under veckan där de arbetat efter de metoder som finns i vår trafikstrategi. Trafiksäkerhetsarbetet på väg visar att det inte bara är drog- eller alkoholpåverkade förare eller de som bryter mot hastighetsbestämmelser som stoppas, utan att även annan brottslighet uppdagas, menar Leif Svensson.
Sammanställning av trafiksäkerhetsveckan
• 4921 alkoholutandningsprov genomfördes
• 25 alkoholpåverkade förare rapporterades
• 22 misstänkt drogpåverkade förare rapporterades
• 1 efterlyst person kunde omhändertas
• 3 stölder uppdagades
• 26 anmälda narkotikabrott
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.