Den 45-åriga kvinna, som suttit häktad misstänkt för mord sedan december förra året, är fortsatt häktad och utredningen börjar nu närma sig sitt slut. Detta uppger åklagare Helena Eckerrot Flodin som nu är hoppfull om att väcka åtal mot kvinnan innan Påsken.
Kvinnan misstänks för mord på sin sambo, en 63-årig man, som hon hade haft ett längre förhållande med. Det var vid månadsskiftet november/december 2005 som mannen hittades död i parets bostad i Guldsmedshyttan. Inledningsvis fanns ingen misstanke om brott, men bilden ändrade sig så snart den döde mannens kropp genomgått en obduktion. Det stod då klart att han inte hade dött av naturliga orsaker.
Åklagaren är hoppfull, men vill inte avslöja mycket om utredningen och omständigheterna som rådde i bostaden när mannen dödades. Därför vill man inte kommentera hur mordet har gått till eller om man har säkrat några spår på mordplatsen. Dock avslöjas att vissa ”saker” har skickats iväg för analys hos SKL, Statens Kriminaltekniska laboratorium.
-Hon är fortsatt häktad på sannolika skäl misstänkt för mord. Det tycker jag säger en del i alla fall, säger Helena.
Den misstänkta kvinnan nekar till anklagelserna.
Fotnot: ”Sannolika skäl” är den högre graden av misstanke.