Andreas Weise och The Mamas satte magisk stämning på Capricen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Andreas Weise och The Mamas satte magisk stämning på Capricen
Den 38:e upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev en riktig publikfest, där det bjöds på musik och underhållning av världsklass. Vinnarna av Melodifestivalen 2020, The Mamas, bjöd på en rungande hitkavalkad från flera olika årtionden, och kvällens hemlige gäst, Andreas Weise, visade att han är en underhållare av rang.
Det var en sjukdomsdrabbad manskör, med flera bortfall, som bjöd in till den 38:e upplagan av den omåttligt populära Capricen. Trots att några av körens medlemmar låg nerbäddade rev man av en hejdundrande show, från början till slut. I år firar man även 10-årsjubileum med den talangfulle Rickard Larsson som körledare, något som kvällens konferencier Staffan Blixt, menar har tagit Capricen till nya höjder.
Årets utannonserade gästartister, The Mamas, bjöd på ett röstregister som få kan mäta sig med. Trion radade upp dunderhits från artister som bland annat Tina Turner och Leonard Cohen, och fick publiken att jubla efter mer. Under Cohens episka Hallelujah var det garanterat fler än LindeNytts reporter som fick gåshud.
Foto: Camilla Lagerman
När kvällens hemliga gäst intog scenen steg jublet i arenan, när man insåg att det var Andreas Weise som gästade Capricen. Weise, som under morgonen fick det tragiska beskedet att hans mormor gått bort, valde att tillägna en låt i hennes minne, ett ögonblick som blev oerhört känslosamt och vackert.
Den tonsäkra underhållaren bjöd även på två låtar från sitt kommande album, som släpps om bara några veckor. Han passade även på att tacka vännen och kollegan Martin Almgren, som enligt Weise spelat en stor roll i att han blev aktuell för Harmonis Caprice.
Den 38:e upplagan av Caprice blev återigen en succé, en magisk sådan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...