På tisdag i nästa vecka kommer en första informationsträff hållas på Masugnen, som också får bli startskottet för ett nytt företagsprojekt. Informationsträffen riktar sig direkt till människor som går i ”starta-eget-tankar” och nu önskar komma igång med en egen rörelse. Projektledare Anne Resare ser fram emot att komma igång med projektet på allvar och tror och hoppas på att många ska ta vara på chansen också.
Att starta ett eget företag är inte ”bara att”. Det kräver en del grundkunskaper och sållande av affärsidéer innan man kan ta steget fullt ut. Men just sådana frågor är tänkt att intresserade skall få hjälp med när starta eget-projektet drar igång.
Projektledare Anne Resare, på kommunens näringslivsavdelning, berättar att man med mycket små medel nu kan åstadkomma något riktigt stort. Detta är tack vare ett gott samarbete med bland annat revisions- och rådgivningsföretaget Öhrlings PriceWaterhouseCoopers.
-De kommer att ge rådgivning och information med inriktning på den ekonomiska delen i huvudsak. Naturligtvis är vi mycket glada för deras hjälp, säger Anne.
Företagsprojektet är uppdelat i två delar. Det Anne Resare leder inriktar sig på människor som studerar eller redan har ett arbete, men vill starta ett eget företag istället. En helt ny inriktning än den traditionella, som annars är att erbjuda arbetslösa denna utbildning och guidning.
-Men eftersom vi samarbetar med arbetsförmedlingen också, så kommer naturligtvis även arbetslösa erbjudas deltaga i projektet, förklarar hon.
Trestegsmodell
Även om projektet ännu inte kommit igång på allvar, så finns indikationer på stort intresse. Anne Resare berättar att 3-4 stycken personer redan hört av sig och vill ta chansen och haka på.
-Målsättningen är att så många som möjligt tar chansen. Sedan är ju ambitionen att det ska ge fler företag och folk till bygden också. Att bevara och förstärka ett levande företagsklimat, säger hon.
Samtliga deltagare kommer att få genomgå en trestegsmodell med en gemensam informationsträff som inledning. Efter denna väntar en personlig informationsträff mellan deltagare och projektgruppen. Sista steget är utbildning, något som sker hos Startcentrum i Örebro.
Fakta:
Projektet drar igång tisdag 18 okt kl 18:00 och är helt gratis att delta i. Plats: Masugnen.
Kontakt: Anne Resare – anne.resare@lindesberg.se
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.