Kriminalvårdsinspektörerna Sara Bokelund och Hanna Landmark ansvarar för boendedelen vid det nya restriktionshäktet. Foto: Jennie Einarsson

Anstalten Hinseberg nu även ett häkte – för både kvinnor och män

Om en dryg vecka är det dags för det nya restriktionshäktetet vid anstalten Hinseberg att ta emot sina allra första klienter. Häktet som för första gången kommer att ta emot både män och kvinnor förväntas att fylla en viktig funktion då kriminalvården i dagsläget är utsatt för högt tryck beläggningsmässigt.
– De här platserna är direkt avgörande för att vi ska klara av vårt uppdrag de kommande veckorna och månaderna, menar kriminalvårdschef Daniel Hultman.

Det moderna restriktionshäktet kommer att ha plats för 52 klienter, både män och kvinnor vilket är första gången Hinseberg tar emot frihetsberövade män, något som för bara tre år sedan var helt otänkbart.

– Många förknippar oss säkert med kvinnoanstalten Hinseberg. För oss är det en helt ny verksamhetsgren, att vi ska ha manliga klienter hos oss hade vi inte trott tidigare. När man tänker på det stora pusslet inom Kriminalvården just nu så känner vi att vi bidrar på ett bra sätt med att avhjälpa det hårda trycket som är, konstaterar kriminalvårdsinspektör Sara Bokelund som varit delprojektledare för byggnationsprojektet.

På det nybyggda häktet finns bland annat boendedel, samtalsrum, kök, gym, dusch och rum för videorättegångar. Foto: Jennie Einarsson

Däremot kommer män och kvinnor inte att träffas då det handlar om ett restriktionshäkte. Det innebär också som namnet avslöjar att åklagare styr vad klienterna får ta del av och inte. Huvudsakligen handlar det om att man inte får vistas med andra människor, eller om man får ta del av nyheter och media under pågående rättsprocess.

Boendedelen är fördelad på två våningsplan med vardera två avdelningar. Varje avdelning har utrustats med två stycken dubbelbeläggningsrum vilket innebär att två klienter vistas i dessa rum samtidigt, detta har resulterat i att de planerade 44 platserna utökats till 52.

– Det är en av åtgärderna som Kriminalvården har vidtagit, att man helt enkelt bor tillsammans, så ser det även ut på fler häkten i landet, förklarar Sara.

Sara Bokelund visar upp ett av dubbelbeläggningsrummen. Här tillbringar klienterna omkring 23 av dygnets timmar.  Foto: Jennie Einarsson

Under projektet har man hållit fokus på att bygga välanpassade lokaler som är både trygga och säkra att arbeta i samt även anpassade för att möta den här typen av verksamhet. Rummen i boendedelen är ljusa och fräscha med inredning gjord av anstalten i Kumla och madrasserna är egentillverkade på Hinseberg.

– Det är första gången som vi har utrustat med våra egna madrasser. Förhoppningsvis kommer vi sedan att kunna försörja hela Kriminalvården med madrasser, och det är ganska många platser vi talar om fram till 2032, drygt 3000 häktesplatser och nästan 8000 anstaltsplatser som vi ska försörja med madrasser, summerar kriminalvårdschef Daniel Hultman.

Anstaltschef Daniel Hultman. Foto: Jennie Einarsson

Kriminalinspektörerna Sara Bokelund och Hanna Landmark har ansvar för varsitt våningsplan i boendedelen. Den 24 april är det dags för dem att öppna upp det nya häktet för de första klienterna. Detta kommer ske succesivt genom att fylla fyra till fem platser om dagen under den första veckan.

– Det kommer vi att mäkta med, då rullar det på ganska lugnt. Jag tror inte det kommer dröja långt förrän alla platser är fulla, kanske inte första veckan men som det ser ut i Kriminalvården idag så jag tror att det kommer bli fullt ganska så snart, menar Hanna Landmark.

Totalt finns 10 väl tilltagna rastgårdar, skyddade mot snö, regn och sol men samtidigt öppna för dagsljus.
Foto: Jennie Einarsson

Totalt sett kommer knappt 30 personer att driva de 52 platserna, just nu introduceras personal för att komma in i rollen som kriminalvårdare på häkte. En stor del kommer från den befintliga anstalten och några är nya inom verksamheten.

– De har övat under ett par veckor för att komma in i den här rollen, det är jätteskillnad på att arbeta på anstalt mot att arbeta inom häktesverksamheten med restriktionsklienter. De som har mer erfarenhet får stötta våra nya medarbetare, förklarar Hanna.

Fortfarande kvarstår en del arbete med att färdigställa häktet, men det är inget som oroar Hanna.

– Det ska asfalteras utanför och sedan ska det möbleras upp ordentligt. Idag installerar de datorer på administrationsavdelningen och vi väntar fortfarande på skrivbord men annars är det i stort sett klart skulle jag säga, det är småsaker kvar, avslutar hon.

Publicerad 13 april 2023 klockan 19:00

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Voldemars Lasmanis knep guldet. Foto: Lindeskolan

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.

22 april 2025 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.

17 april 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet ...
15 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik på...
10 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.

4 april 2025 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.

3 april 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny ...

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som ...

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik

Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i ...

Anna-Lena Rydelius kliver in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Foto Linde energi

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”

Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.

27 februari 2025 klockan 10:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
25 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud. Det kan vara inom ä...
21 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-17

2025-02-14

2025-02-12

2025-02-10

2025-02-03

2025-01-31

2025-01-31

2025-01-21

2025-01-14

2024-12-31

2024-12-23

2024-12-16

2024-12-12

2024-12-10

2025-05-20 00:32