Återbruk och återvinning har blivit ett väl omtalat ämne och är något alltfler engagerar sig i. Miljöfrågor får stort fokus och år 2015 blir Frövifors pappersbruksmuseums miljöår. En gång i månaden kommer man att arrangera loppmarknad för privatpersonen, men det kommer också att dyka upp ett gäng olika aktiviteter under hela året. – Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, säger museichef Mikael Tiderman.
Idag, lördag, händer det grejer på Frövifors pappersbruksmuseum. Man har anordnat en stor loppis för att kicka igång det nya året, året som för museet är utnämnt till ett ”Miljöår”.
– Idag har vi premiär för loppisarna som vi kommer ha en gång i månaden det här året. Det är privatpersoner som hyr bord och får sälja lite saker. Vi kommer att ha ett miljöår under hela året med en mängd olika aktiviteter. Det kommer att vara fokus på vardagkonsumtion, att man inte alltid behöver köpa nytillverkat, vilket inte bara är bra för miljön, utan också bra för plånboken. En del av det här miljöåret är också ett sätt att få hit de människor som kanske inte i vanliga fall kommer till museet. Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, berättar museichef Mikael Tiderman.
Det var under det föregående året som man började diskutera om att anordna ett miljöår, och redan nu i januari kan man konstatera att det än så länge gett mycket bra gensvar. Loppisborden var fullbokade av entusiastiska försäljare, och besökarna, sugna på att miljöfynda, droppade in en efter en.
– Det är jättemycket folk. Det är många som börjat fått upp ögonen för det är med loppisar, förr var det mest en grupp som tyckte att det var bra, säger Mikael.
Framåt sommaren kommer det att bjudas på flera olika utställningar, däribland den stora återbruksutställningen. Vid den kommer Sveriges Konsumenter att ha en textilutställning under namnet ”Stilmedveten”, en utställning som först och främst riktar sig till unga för tips och råd om smart och hållbar textilkonsumtion. Även fabriken vill vara med på ett hörn, Mikael fortsätter:
– Billerud Korsnäs tar också fram en utställning som visar på deras miljöarbete, hur de jobbar med den typen av förpackningar för det miljömässiga. Att de ska ha vara med och ha en utställning blev klart alldeles nyss. Vi har fler grejer på gång och det kommer vi att utannonsera på vår Facebooksida och vår hemsida.

Benita är en av de som är med i starten av miljöåret genom att ha hyrt ett bord för dagens loppis. Bordet är fulldukat och man har fullt upp med att sälja sin saker och heja på bekanta och vänner. Det är ständig rörelse och försäljarna jobbar på för fullt.
– Det är billig, bra och kul, och så är det socialt!, konstaterar hon glatt.
På pappersbruksmuseet kommer även mellan tjugo och tjugofem konstnärer att visa upp sina alster under Vinterspår, den 7-8 februari.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.