Återbruk och återvinning har blivit ett väl omtalat ämne och är något alltfler engagerar sig i. Miljöfrågor får stort fokus och år 2015 blir Frövifors pappersbruksmuseums miljöår. En gång i månaden kommer man att arrangera loppmarknad för privatpersonen, men det kommer också att dyka upp ett gäng olika aktiviteter under hela året. – Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, säger museichef Mikael Tiderman.
Idag, lördag, händer det grejer på Frövifors pappersbruksmuseum. Man har anordnat en stor loppis för att kicka igång det nya året, året som för museet är utnämnt till ett ”Miljöår”.
– Idag har vi premiär för loppisarna som vi kommer ha en gång i månaden det här året. Det är privatpersoner som hyr bord och får sälja lite saker. Vi kommer att ha ett miljöår under hela året med en mängd olika aktiviteter. Det kommer att vara fokus på vardagkonsumtion, att man inte alltid behöver köpa nytillverkat, vilket inte bara är bra för miljön, utan också bra för plånboken. En del av det här miljöåret är också ett sätt att få hit de människor som kanske inte i vanliga fall kommer till museet. Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, berättar museichef Mikael Tiderman.
Det var under det föregående året som man började diskutera om att anordna ett miljöår, och redan nu i januari kan man konstatera att det än så länge gett mycket bra gensvar. Loppisborden var fullbokade av entusiastiska försäljare, och besökarna, sugna på att miljöfynda, droppade in en efter en.
– Det är jättemycket folk. Det är många som börjat fått upp ögonen för det är med loppisar, förr var det mest en grupp som tyckte att det var bra, säger Mikael.
Framåt sommaren kommer det att bjudas på flera olika utställningar, däribland den stora återbruksutställningen. Vid den kommer Sveriges Konsumenter att ha en textilutställning under namnet ”Stilmedveten”, en utställning som först och främst riktar sig till unga för tips och råd om smart och hållbar textilkonsumtion. Även fabriken vill vara med på ett hörn, Mikael fortsätter:
– Billerud Korsnäs tar också fram en utställning som visar på deras miljöarbete, hur de jobbar med den typen av förpackningar för det miljömässiga. Att de ska ha vara med och ha en utställning blev klart alldeles nyss. Vi har fler grejer på gång och det kommer vi att utannonsera på vår Facebooksida och vår hemsida.

Benita är en av de som är med i starten av miljöåret genom att ha hyrt ett bord för dagens loppis. Bordet är fulldukat och man har fullt upp med att sälja sin saker och heja på bekanta och vänner. Det är ständig rörelse och försäljarna jobbar på för fullt.
– Det är billig, bra och kul, och så är det socialt!, konstaterar hon glatt.
På pappersbruksmuseet kommer även mellan tjugo och tjugofem konstnärer att visa upp sina alster under Vinterspår, den 7-8 februari.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.