Återbruk och återvinning har blivit ett väl omtalat ämne och är något alltfler engagerar sig i. Miljöfrågor får stort fokus och år 2015 blir Frövifors pappersbruksmuseums miljöår. En gång i månaden kommer man att arrangera loppmarknad för privatpersonen, men det kommer också att dyka upp ett gäng olika aktiviteter under hela året. – Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, säger museichef Mikael Tiderman.
Idag, lördag, händer det grejer på Frövifors pappersbruksmuseum. Man har anordnat en stor loppis för att kicka igång det nya året, året som för museet är utnämnt till ett ”Miljöår”.
– Idag har vi premiär för loppisarna som vi kommer ha en gång i månaden det här året. Det är privatpersoner som hyr bord och får sälja lite saker. Vi kommer att ha ett miljöår under hela året med en mängd olika aktiviteter. Det kommer att vara fokus på vardagkonsumtion, att man inte alltid behöver köpa nytillverkat, vilket inte bara är bra för miljön, utan också bra för plånboken. En del av det här miljöåret är också ett sätt att få hit de människor som kanske inte i vanliga fall kommer till museet. Tidigare år har det varit väldigt mycket sommarfokusering, men vi är ju faktiskt här året om, och nu får vi visa det, berättar museichef Mikael Tiderman.
Det var under det föregående året som man började diskutera om att anordna ett miljöår, och redan nu i januari kan man konstatera att det än så länge gett mycket bra gensvar. Loppisborden var fullbokade av entusiastiska försäljare, och besökarna, sugna på att miljöfynda, droppade in en efter en.
– Det är jättemycket folk. Det är många som börjat fått upp ögonen för det är med loppisar, förr var det mest en grupp som tyckte att det var bra, säger Mikael.
Framåt sommaren kommer det att bjudas på flera olika utställningar, däribland den stora återbruksutställningen. Vid den kommer Sveriges Konsumenter att ha en textilutställning under namnet ”Stilmedveten”, en utställning som först och främst riktar sig till unga för tips och råd om smart och hållbar textilkonsumtion. Även fabriken vill vara med på ett hörn, Mikael fortsätter:
– Billerud Korsnäs tar också fram en utställning som visar på deras miljöarbete, hur de jobbar med den typen av förpackningar för det miljömässiga. Att de ska ha vara med och ha en utställning blev klart alldeles nyss. Vi har fler grejer på gång och det kommer vi att utannonsera på vår Facebooksida och vår hemsida.

Benita är en av de som är med i starten av miljöåret genom att ha hyrt ett bord för dagens loppis. Bordet är fulldukat och man har fullt upp med att sälja sin saker och heja på bekanta och vänner. Det är ständig rörelse och försäljarna jobbar på för fullt.
– Det är billig, bra och kul, och så är det socialt!, konstaterar hon glatt.
På pappersbruksmuseet kommer även mellan tjugo och tjugofem konstnärer att visa upp sina alster under Vinterspår, den 7-8 februari.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.