Bananhjälten Daniel Guldstrand hoppas på att sprida glädje i Talang. Foto: Privat
Bananhjälten från Stråssa med i TV4:s Talang
Clark Kent är Stålmannen, Bruce Wayne är Batman, och Daniel Guldstrand är Bananhjälten. Den blågula superhjälten från Stråssa har som uppdrag att sprida glädje i världen, något han även kommer att göra under vårens säsong av TV4:s Talang som har premiär ikväll.
Att Lindesbergs kommun har en alldeles egen superhjälte är det antagligen inte alla som vet, men det är faktiskt helt sant. Bananhjälten Daniel Guldstrand bor i Stråssa, och precis som man kan ana har han en viss förkärlek till bananer.
– Jag är nog ganska knasigt lagd över lag, och konstigt nog lite blyg i vissa lägen, berättar Daniel.
Bananhjälten med sin assistent. Foto: Privat
Annat blir det dock när den blågula superhjältedräkten kommer på, då blir han desto modigare och sprider aktivt glädje kring sig i samhället.
– Jag startade en webbsida för ett tag sedan som heter bananklubben, där jag skriver om olika bananrelaterade händelser. För att göra det extra roligt började jag leta efter en dräkt, men hittade bara sådana som verkligen såg ut som bananer, och det ville jag inte ha. Då hittade jag av en slump den dräkten som den tecknade engelska superhjälten Bananaman hade på 80-talet, och slog till, berättar han.
Sedan dess har han synts bland annat i Örebro Pride och även i Musikhjälpen 2016, då han var med och samlade in pengar till välgörande ändamål. Under våren halkar vår lokala hjälte in på ett bananskal i TV4:s program Talang, som har premiär ikväll.
– Konstigt nog var det TV4 som kontaktade mig och ställde frågan om jag ville medverka i Talang, det var bara två veckor innan inspelningen, skrattar Daniel och fortsätter:
– Jag tackade ja, och sedan slog det mig: vad har jag gett mig in på?
Talang har premiär under fredagskvällen. Foto: Privat
Inspelningarna gick av stapeln under oktober månad förra året, och resultatet får tv-publiken alltså ta del av under våren, med start under fredagskvällen.
– Det var jättepinsamt, men grymt roligt! Skitkul verkligen, lite svårt att smälta faktiskt. Men det var också svinvarmt att gå runt i en nylondräkt som inte andas en hel dag, skrattar Daniel och avslutar:
– Ikväll ska jag sitta med kikare hemma i soffan tillsammans med min sambo och alla våra hundar, för att se om jag syns.
Exakt vad Bananhjälten kommer att visa i Talang ska vi inte avslöja, mer än att det handlar om ett bananrelaterat världsrekordförsök. Talang sänds i TV4 ikväll, kl 20.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Peter Larsson, Per Sander, Ola Hedblad, Bengt Storbacka (S), Reidar Johansson och Andreas Svahn (S) tog ett gemensamt handslag utanför Lindesbergs lasarett för ett par år sedan. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.
Bilbrand i centrum rubriceras som grovt brott
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen ...