Redan tidigare i somras kunde polisen konstatera att båttjuvar hade bråda dagar i vårt område. Antalet stölder ökade jämfört med fjolåret och nu när båtsäsongen börjar lida mot sitt slut summeras sommarens båtstölder. En mycket kraftig ökning har skett jämfört med samma period förra året, konstaterar förundersökningsledare Anders Nohlgren vid närpolisen i Lindesberg. I fjol anmäldes bara sju båtstölder, i år har hela 17 stölder polisanmälts. En alarmerande ökning. Varför en sådan markant ökning skett i år kan polisen inte ge någon förklaring till. Samtidigt som stölderna ökat i Lindesberg har det totala antalet båtstölder i hela länet minskat från 105 anmälningar i fjol till 80 i år. Jämförelsen görs under perioden 1 januari till dags datum.
Polisen medger att det är mycket svårt att skydda sig från tjuvar. Lås och stora kättingar fungerar bra så länge man inte får besök av en båttjuv som planerat genomföra stölden.
-Vi hade tidigare en anhållen som misstänks ligga bakom båtstölder. Han har tidigare dömts för liknande brott.
Det är ett exempel på hur tjuvar specialiserar sig på brottet bana, förklarar polisen.
-Han tittade bland annat efter båtannonser i tidningar för att finna sina offer, säger Anders Nohlgren.
Ska man vara säker på att få chansen att sjösätta sin båt även nästa säsong menar polisen att ett riktigt stöldsystem är det enda som hjälper. Då ett system som gör att det enkelt går att spåra båten via sändare. Det har tidigare visat sig mycket effektivt och gett den drabbade snabb hjälp.
Senaste båtstölden skedde för några dagar sedan vid Dalkarshyttan. En båt utrustad med en 85 hk motor stals med trailer och allt, uppger polisen idag.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.