Bazoo Can tillsammans med sin kusk Kenneth Gorski (t.v.) och tränare Kai Pakola (t.h.) laddar för söndagens stora Kriteriefinal på Dannero Travbana. Foto: Timmy Lundegård

Bazoo Can utmanar proffsen i Svenskt Kallblodskriterium

På söndag är Fornabodahästen, Bazoo Can, en av de tolv finalisterna till årets upplaga av Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana utanför Kramfors. Det största loppet som går att vara med i för de treåriga kallbloden. Årets final uppskattas vara den jämnaste på flera år där kretsen tar en resa på 49 mil enkel väg, för ett deltagande.
– Det är sprudlande att vara med i finalen, säger Kai Pakola.

Under söndagen så har Fornaboda Travbana en representant i Sveriges största kallblodslopp för treåringar, Svenskt Kallblodskriterium. För en och en halv vecka sedan så lyckades den svarta hingsten, Bazoo Can, att kvala in till den stora finalen på Dannero Travbana utanför Kramfors med 500 000 kronor till vinnaren.

– Det är sprudlande att vara med i finalen. Man ser alltid fram emot att vara med i de här loppen, det är det vi tränar för, säger hästens tränare Kai Pakola som har sitt stall i Ställberg utanför Kopparberg.

– Jag själv trodde från början inte att vi skulle ta oss vidare, jag kände mer att vi egentligen inte hade så mycket här att göra. Däremot så trodde Kenneth och Lovisa (Canneryd, skötare) jättemycket på hästen så jag känner att jag har tur att få vara med i final med duktig kusk och allt, berättar Kai.

Tränare Kai Pakola gillar att bjuda på sig själv och har fixat med tröjor inför söndagens Kriteriefinal. Foto: Timmy Lundegård

Uttagningsloppet blev dramatiskt i efterhand efter att målettan blivit diskad för att använt banans invändiga säkerhetsspår, vid en tidig startgalopp. Bazoo Can inkom i mål som trea men flyttades med detta fram till en andra plats. Kusken Kenneth Gorski från Spannarboda var nöjd med prestationen.

– Han kändes bra. På långsidorna är han bra, medan han har lite platsproblem i kurvorna. Nu ska det bli lite ändringar med lättare boots och knäkappor inför finalen så hoppas vi att det fungerar bra, säger Kenneth.

För tränare Kai Pakola är det inte första gången som han är med i de stora årgångsloppen. Vid fem tillfällen så har Kai varit med i finalen av fyraåringarnas drabbning, Svenskt Kallblodsderby. Därefter är det osäkrare om antalet inom Kriteriet, men en sak som är säker är att nervositeten inte släpper.

– Det blir bara värre ju äldre man blir. Man går ju och småspyr hela tiden så jag försöker mest att hålla mig undan så jag inte för vidare till varken häst eller kusk, säger Kai.

Bazoo Can på Dannero efter att man kvalat sig till final. Foto: Lilly Ljungstedt.

För Spannarbodakusken Kenneth Gorski så är söndagens Kriterium det första i hans kuskkarriär.

– Det var första gången som jag ens kör ett uttagningslopp till ett årgångslopp. Jag är så tacksam över att jag får köra åt både Lovisa (Canneryd) och Kai, det är inte ofta som man får köra så här fina hästar. Då även att få chansen i ett sådant här lopp är jag ännu mer tacksam över, säger Kenneth som tidigare har haft en seger i Amatör SM som största kuskmerit.

– Vi hade mycket hyrkuskar tidigare och jag sade ganska tidigt till de andra i gänget att ”om vi någon gång behöver ha en kusk för uppbyggnadssyfte av en häst så ska vi välja Kenneth”. Han kör som en demon, han kör snyggt, prydligt och alltid för hästens maximala chans. Jag har själv kört lopp och vet hur jäkla svårt det är att göra de rätta valen i loppen, Kenneth gör däremot otroligt lite fel i loppen och är att jämföra med proffsen i min mening, berömmer Kai.

En Kriterieseger skulle vara det största i Kenneth Gorskis kuskkarriär. Foto: Timmy Lundegård

På söndag klockan 16.53 körs Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana. Fornabodahästen, Bazoo Can, startar från ett tionde spår i ett väldigt öppet lopp. En chans på en bra placering finns enligt tränare Kai.

– Med maxklaff så tror jag på en tredje plats. Jag har sagt till arbetskompisarna att det kommer att kunna ge bra odds på platsspelet.

Publicerad 3 augusti 2024 klockan 11:29

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.

23 mars 2026 klockan 11:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två ...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
20 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-04-04 19:44