Bazoo Can tillsammans med sin kusk Kenneth Gorski (t.v.) och tränare Kai Pakola (t.h.) laddar för söndagens stora Kriteriefinal på Dannero Travbana. Foto: Timmy Lundegård
Bazoo Can utmanar proffsen i Svenskt Kallblodskriterium
På söndag är Fornabodahästen, Bazoo Can, en av de tolv finalisterna till årets upplaga av Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana utanför Kramfors. Det största loppet som går att vara med i för de treåriga kallbloden. Årets final uppskattas vara den jämnaste på flera år där kretsen tar en resa på 49 mil enkel väg, för ett deltagande.
– Det är sprudlande att vara med i finalen, säger Kai Pakola.
Under söndagen så har Fornaboda Travbana en representant i Sveriges största kallblodslopp för treåringar, Svenskt Kallblodskriterium. För en och en halv vecka sedan så lyckades den svarta hingsten, Bazoo Can, att kvala in till den stora finalen på Dannero Travbana utanför Kramfors med 500 000 kronor till vinnaren.
– Det är sprudlande att vara med i finalen. Man ser alltid fram emot att vara med i de här loppen, det är det vi tränar för, säger hästens tränare Kai Pakola som har sitt stall i Ställberg utanför Kopparberg.
– Jag själv trodde från början inte att vi skulle ta oss vidare, jag kände mer att vi egentligen inte hade så mycket här att göra. Däremot så trodde Kenneth och Lovisa (Canneryd, skötare) jättemycket på hästen så jag känner att jag har tur att få vara med i final med duktig kusk och allt, berättar Kai.
Tränare Kai Pakola gillar att bjuda på sig själv och har fixat med tröjor inför söndagens Kriteriefinal. Foto: Timmy Lundegård
Uttagningsloppet blev dramatiskt i efterhand efter att målettan blivit diskad för att använt banans invändiga säkerhetsspår, vid en tidig startgalopp. Bazoo Can inkom i mål som trea men flyttades med detta fram till en andra plats. Kusken Kenneth Gorski från Spannarboda var nöjd med prestationen.
– Han kändes bra. På långsidorna är han bra, medan han har lite platsproblem i kurvorna. Nu ska det bli lite ändringar med lättare boots och knäkappor inför finalen så hoppas vi att det fungerar bra, säger Kenneth.
För tränare Kai Pakola är det inte första gången som han är med i de stora årgångsloppen. Vid fem tillfällen så har Kai varit med i finalen av fyraåringarnas drabbning, Svenskt Kallblodsderby. Därefter är det osäkrare om antalet inom Kriteriet, men en sak som är säker är att nervositeten inte släpper.
– Det blir bara värre ju äldre man blir. Man går ju och småspyr hela tiden så jag försöker mest att hålla mig undan så jag inte för vidare till varken häst eller kusk, säger Kai.
Bazoo Can på Dannero efter att man kvalat sig till final. Foto: Lilly Ljungstedt.
För Spannarbodakusken Kenneth Gorski så är söndagens Kriterium det första i hans kuskkarriär.
– Det var första gången som jag ens kör ett uttagningslopp till ett årgångslopp. Jag är så tacksam över att jag får köra åt både Lovisa (Canneryd) och Kai, det är inte ofta som man får köra så här fina hästar. Då även att få chansen i ett sådant här lopp är jag ännu mer tacksam över, säger Kenneth som tidigare har haft en seger i Amatör SM som största kuskmerit.
– Vi hade mycket hyrkuskar tidigare och jag sade ganska tidigt till de andra i gänget att ”om vi någon gång behöver ha en kusk för uppbyggnadssyfte av en häst så ska vi välja Kenneth”. Han kör som en demon, han kör snyggt, prydligt och alltid för hästens maximala chans. Jag har själv kört lopp och vet hur jäkla svårt det är att göra de rätta valen i loppen, Kenneth gör däremot otroligt lite fel i loppen och är att jämföra med proffsen i min mening, berömmer Kai.
En Kriterieseger skulle vara det största i Kenneth Gorskis kuskkarriär. Foto: Timmy Lundegård
På söndag klockan 16.53 körs Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana. Fornabodahästen, Bazoo Can, startar från ett tionde spår i ett väldigt öppet lopp. En chans på en bra placering finns enligt tränare Kai.
– Med maxklaff så tror jag på en tredje plats. Jag har sagt till arbetskompisarna att det kommer att kunna ge bra odds på platsspelet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Hejda centraliseringen i tid – NU!
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett ...
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
På bilden syns ett gäng glada arrangörer av Gammelbo Stock och Sten: Torbjörn Johansson, Johanna Ställberg, Mats Flink, Ingela Stålknapp samt Magnus Skilberg som även är ägare till den extraordinära likvagnen. Foto: Privat
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.