Begravningar under pandemin ställer krav på entreprenören
När coronapandemin slog till med full kraft i våras fick landets begravningsentreprenörer snabbt tänka om och ändra arbetssätt, då regeringen införde ett maxtak på 50 personer vid allmänna sammankomster. När gränsen sänktes ytterligare under förra veckan, ställde det hårda krav på kreativitet och nytänkande.
När regeringen meddelade att det nya taket på max åtta personer vid allmänna sammankomster inte skulle gälla begravningar, var det många som drog en lättnadens suck, inte minst landets begravningsentreprenörer.
– Förra veckan var förskräcklig, åtta personer som max på en begravning inklusive personal, det var ett helt orimligt uppdrag, berättar Susanne Persson på Götmars begravningsbyrå i Lindesberg.
– Anhöriga var verkligen hjärtskärande ledsna, hur väljer man vilka familjemedlemmar som ska få komma? säger Monica Jomfjäll på Fonus i Lindesberg.
Ända sedan i våras har de båda begravningsbyråerna arbetat hårt med att se till att anhöriga ska få ta avsked på ett så värdigt, men samtidigt smittsäkert sätt som möjligt. Något som har gjort att efterfrågan på livesändningar har ökat dramatiskt.
– Förfrågningarna på livesändningar sköt i höjden, det är nästan så att vi inte har kapacitet att erbjuda alla som vill ha det. Men vi pusslar och lånar konton från andra kontor i landet, det gäller att göra allt vi kan, berättar Monica.
– Det är en stor skillnad mot förut. Nu är det oftast den närmaste familjen som närvarar fysiskt, medan andra kan följa begravningen hemifrån via datorn. Däremot väljer många att skjuta upp minnesstunden till ett senare skede, när pandemin förhoppningsvis är över, för den är också en del av begravningen och är viktig, säger Susanne.
Foto: Camilla Lagerman
Något man också har arbetat fram är möjligheten för anhöriga som inte fick plats under akten att ta avsked och lämna en blomma efter att själva begravningsceremonin är avslutad.
– För de som vill lämna en blomma eller hälsning vid kistan har vi kunnat släppa in mindre grupper efter att familjen lämnat kapellet eller kyrkan. Det gäller att tänka i nya banor, och tillsammans med familjen hitta nya lösningar, säger Susanne.
– Vi lever i en tid när människor lämnar oss alldeles för tidigt, bland annat på grund av den här hemska sjukdomen, och att då inte få möjlighet att ta avsked är ju fruktansvärt. Men det vi märker är allas vilja att samarbeta, vi sitter alla i samma båt, vi måste bara försöka göra det bästa av det, säger Monica.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...