Belysningen i centrala Lindesberg är på många platser undermålig och armaturerna av olika modeller där vissa anses vara malplacerade och inte alls passar in i miljön. Nu vill politikerna modernisera belysningen genom uppgradering till LED samtidigt som man vill att armaturerna anpassas till stadsbilden.- Dessutom är det viktigt att armaturerna passar in i stadsbilden och ger ett enhetligt intryck, påpekar kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson.
Sedan en tid tillbaka har flera motioners skrivit i vilka man kunnat läsa om Lindesbergs centrums stundom mycket undermåliga belysning. Bland annat på Kungsgatan. I tisdags hade man ett första möte där frågan om stadens belysning var ett ärende på agendan.
– Majoriteten arbetar med den här frågan nu och målsättningen är naturligtvis att det här skall kunna genomföras så snart som möjligt. Det är som alltid en fråga om pengar, så nu väntar vi på en kostnadsberäkning innan vi går vidare, kommenterar Irja Gustavsson.