Den tredje upplagan av Benjamins Minne går av stapeln den 6 oktober. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Benjamins minne spelas för tredje året: ”Av en tragisk händelse gör vi en bra sak och kan hjälpa andra”
Söndagen den 6 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för tredje året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesbergs pojklag födda 2010, tillsammans med LindeNytt, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det här är jätteviktigt för oss. Av en tragisk händelse gör vi en bra sak och kan hjälpa andra, säger Aleksander Lazarevic.
Det har gått ungefär 4 år sedan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 drabbades av svår sorg, när deras vän och lagkamrat Benjamin gick bort i cancer, endast 10 år gammal. Varje årsdag har killarna spelat en match till minne av sin kompis, och för två år sedan arrangerade man, tillsammans med LindeNytt, cupen Benjamins minne för första gången i Fritidsbyn. Söndagen den 6 oktober genomförs cupen för tredje året i rad.
– Pengarna som samlas in går till familjer som behöver hjälp och stöd i vardagen. I de svåra stunderna måste man tänka på varandra, och med de här pengarna kanske några familjer kan få hitta på något tillsammans i en tuff tid, säger Aleksander.
Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat
Sammanlagt 8-10 lag från hela Mellansverige kommer mötas under dagen, för att hylla Benjamin, utöva sporten de älskar, men också för att samla in pengar till Barncancerfonden. Under cupens två år har man dragit in närmare 28 000 kronor till Barncancerfonden Mellansverige, som hjälper drabbade familjer i en svår tid. Precis som tidigare år kommer man hålla ett lotteri, med priser donerade från ett flertal olika företag, där intäkterna går till Barncancerfonden Mellansverige.
– Det kommer bli mycket bra fotboll, med både elit- och breddföreningar, så passa på att komma och titta, avslutar Lazarevic.
Vill ditt företag donera till lotteriet, eller vill du skänka pengar till insamlingen? Kontakta camilla@lindenytt.com
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Martin Stenmarck ansluter till uppställningen av artister. Foto: Pressbild
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Solig Lindemarken blev välbesökt
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstv...