Under kvällens Kommunfullmäktige skulle åter den stora ”Kyrkbergsfrågan” upp på tapeten och ett beslut skulle fattas. Alternativen stod mellan att låta Kyrkberget bli ett naturreservat eller även i fortsättningen förbli ett parkområde.
I februari 2012 beslutade Kommunfullmäktige att inriktningen ska vara att Kyrkberget skyddas som ett naturreservat. Men i somras skrev Anders Ceder (S) en motion till fullmäktige att Kyrkberget fortsättningsvis skulle förbli ett parkområde. Även Linde Energi vill se Kyrkberget som en park då ett reservat skulle vara ytterst olämpligt i och med att deras huvudmatning för elenergin i Lindesbergs tätort finns på och går igenom Kyrkberget.
Under kvällens Kommunfullmäktige var ärendet uppe, ett beslut skulle fattas. Agneta
Nilsdotter (MP) yrkade starkt på återremiss.
– Att Kyrkberget är park ger inte det skydd som ett naturreservat ger, sa Agneta i sitt ”tal”.
Agneta fick dock inget medhåll från de resterande som röstade för bifall till kommunstyrelsens förslag, att Kyrkberget ska fortsätta vara parkmark. Agneta var dock inte nöjd och krävde votering innan beslut kunde tas. 43-2 var siffrorna, till parkmarkens fördel, och klubban kunde slå i bordet med faktumet att Kyrkberget blir kvar som park.

Välkommen in i parken. Foto: Fredrik Norman.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.