Han är en sådan där person som finns med i medvetandet. En sådan där som man kanske inte vet vem han är fast man egentligen vet. En musikprofil som gjort det mesta inom svensk jazz, visa och blues. Hans stående epitet är ”Jazzveteranen” och det kan man väl förtjäna om man varit igång sedan 60-talet. Men vänta… var det inte han som spelade rövaren Tjorm i Ronja Rövardotter? Jo, just det! Claes Janson kommer till stan och gästar Lindesbergs storband.
När jag kommer till repetitionen gungar gamla Strandskolan redan av rytmerna. ”Tummen” svänger och hänger, man tar om och kliar sig i huvudet, men när låten väl sitter är alla nöjda. De går på nästa och nästa.
En av de stående storbandssolisterna, Anna Jansson, sjunger tillsammans med Claes på några av låtarna. Jag noterar att han ger henne små direktioner under låtarna och allt verkar gå smidigt. Dirigent Håkan Nyqvist kollar med jämna mellanrum av med Claes hur han vill göra, för att få allt att stämma. En bit in i repetitionen instruerar Claes hur en pianoslinga ska spelas.
-Den ska vara sådär lite larvig, säger han och nynnar lite larvigt och jag tror att alla förstod precis vad han menade också.
Jag frågar dirigent Håkan Nykvist hur det känns och om han tror att de blir klara tills konserten går av stapeln den 5 april. Han flinar lite och säger:
-Näää, klar blir man väl aldrig.
Men samtidigt påpekar han att det redan nu låter hyfsat och det tyder på att det kan bli en bra konsert.
Text och foto: My Thorin
Frilansande kulturskribent
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.