– Det är ju helt makalöst, roligt och spännande, säger Erik Jäderqvist, samhällstudent, som är glad och lycklig när han samlats med familjen efter utspringet från Lindeskolan strax efter tolv idag. En del rusar ut, andra går värdigt och många sjunger eller skriker.
Thomas Jäderqvist möter upp sonen Erik som tar studenten. Foto: Sami Rahkonen
Pappa Thomas Jäderqvist har väntat med skylten ERIK SA 12 och klätt sig i fluga för att hedra sonen. Polis som han är, så tillhör slips vardagsuniformen. Med fyra barn i familjen blir det här garanterat inte ende studenten.
Lindeblecket spelar When the saints go marching in och allt fler föräldrar samlas. Det har varit mycket att göra under veckan innan. Vi började göra ordning maten i onsdags och är inte riktigt klara än, säger Jessica och
Hans-Åke, Jessica och Amanda Johnsson väntar på sonen Robin som går ut från T12. Foto: Sami Rahkonen
Hans-Åke Johnsson som väntar på sonen Robin. Melinda Lönnström, som gått estetprogrammet var sjörövare igår och idag är hon student i vitt. Mamma Sara och pappa Tommy väntar tillsammans med Melindas syskon.
– Det är ju litet blandade känslor, säger Tommy Lönnström. Det är en glädje för dem att ge sig ut i livet, men det känns också när de lämnar.
När Lava Hassan springer ut möts hon av familjen, men att kompisarna Symaya Salm och Samah Salm står där med blommor och mjuka djur – det är en överraskning. Mitt bland mörka kostymer och vita klänningar syns en kille i helröd kostym. En bit ifrån står Jakob som just fått en puss på kinden.
– På måndag börjar jag jobba som snickare, berättar Niklas Fredriksson som gått Bygg- och anläggningsprogrammet.
Erik Jäderqvist ska jobba på ett äldreboende i sommar och så blir det litet småresor i Sverige. Rektor Per Sundelius är den som ropar ut varje klass – i bokstavsordning från BA 12 ( Bygg- och anläggning).
– Studenterna ska ha all heder av hur det har varit sista veckan, ja månaden, säger han. Det är den bästa studentdag jag varit med om under min fyra år här. Det har varit som vi vill ha det och som studenterna också vill ha det.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln