Billy: ”Vi är alla singlar”

Sveriges bästa Gyllene Tider kommer från Halland. Sveriges näst bästa Gyllene Tider finner man i Bohuslän, närmare bestämt i Uddevalla där party- och tributebandet Billy startades för 10 år sedan. Nu kommer detta Uddevallagäng upp till våra avkrokar för att förgylla tillvaron med sommarklassiker signerade Per Gessle, som t ex ”Leva livet”, ”Sommartider” och ”Flickorna på TV2”.

Nu på lördag arrangeras Löafesten och den levande byn i norr förvandlas ånyo till en enda stor fest dit människor från alla väderstreck strömmar till. I fjol nådde man upp till cirka 800 besökare. I år är chanserna goda för ännu högre publiksiffror med anledning av Löafestens huvudattraktion och oavsett väder blir det inte mycket somrigare än så här rent musikaliskt. På scen står nämligen hyllningsbandet till odödliga Gyllene Tider, ett band från Uddevalla som inte bara spelar Gyllene Tiders repertoar, utan dessutom har lånat en låttitel som bandnamn: Billy. Pricken över i:et om man så vill.


Daniel Wollbratt heter bandets sångare och frontfigur (klädd i rött på bilden). Han anser själv att Gyllene Tiders låtar är lite som nationalsånger för den svenska sommaren.
– Jag tror att de allra flesta associerar Gyllene Tiders låtar med just den svenska sommaren och fest. Därför blir det också alltid extra drag i publiken när man spelar utomhus på sommaren, då kommer ju låtarna i sitt rätta element kan man säga, säger Daniel Wollbratt.


I fjol gjorde Billy 79 konserter totalt. Det innebär att man är på resande fot i stort sett varje vecka.
– Man är borta ganska mycket, men det funkar. Vi är alla singlar i bandet och det kanske underlättar en del, ler Daniel och fortsätter:
– Det fina med att resa omkring i landet är att man får se och uppleva så många olika platser, påpekar han.
Löa blir en ny markering och erövring på kartan. Men det är inte första gången man är i trakten.
– Vi har spelat i Lindesberg tidigare. På Folkan. Men jag hade varit i Lindesberg långt innan det för att gå på festivalen Augustibuller.



Billy har inga krav på hur stor scen eller publik det skall vara för att man skall ställa upp. Allt från privata fester till större festivaler faller killarna i smaken. Och dessutom verkar de inte tröttna ett dugg på att köra samma låtar om och om igen.
– Nej, absolut inte. Tvärtom faktiskt. Jag kan lyssna på samma låtar hur ofta och mycket som helst utan att tröttna. För vår egen del är det också en trygghet i att köra samma repertoar, man kan den ju så bra och då levererar man till publiken också.


Billy öppnar alltid med låten ”Ljudet av ett annat hjärta”. Anledningen är att man har ett egenkomponerat intro till låten och showen. Men bland så många favoriter finns det väl ändå ett guldkorn som glimrar lite extra? Favoritlåten.
– Leva livet, svarar Daniel så snabbt att man nästan kommer av sig i intervjun.
Hans motivering är kortfattad och tydlig:
– Låten har precis allt.


Trots att Billy har lånat en låtskatt över en tioårsperiod, har man aldrig träffat upphovsmännen. Bortsett från en av medlemmarna.
– Vi har inte träffat hela Gyllene Tider men faktum är att deras trummis Micke ”Syd” Andersson har spelat med oss ett flertal gånger. Det var riktigt roligt.


Löa på lördag. Vad kan publiken förvänta sig?
– Det kommer att bli kanon! Löafesten ligger precis perfekt i början av sommarsäsongen och på en lönehelg. Dessutom blir det premiär för oss, det här blir startskottet för sommarens alla spelningar så vi kommer att ge allt, säger Daniel Wollbratt.

Publicerad 21 maj 2013 klockan 10:38

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola

Holkmästarna i Löa till SM-final – igen: ”Väldigt glada”

Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

2 april 2025 klockan 10:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Privat

Till minne av Andreas Carlsson

Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.

1 april 2025 klockan 11:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ökad brandrisk när kvicksilvret stiger

Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men ...

Man gripen efter misstänkt misshandel i Vedevåg

En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.

28 mars 2025 klockan 15:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.

28 mars 2025 klockan 13:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera ...
27 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken
Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i Bergslagens trafik. Detta ledde till sammanlagt 67 ...
27 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
26 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Pressbild. Foto: Magnus Pehrsson

Hejda centraliseringen i tid – NU!

INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.

26 mars 2025 klockan 15:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Den nya iögonfallande belysningen finns där av en anledning. Foto: privat

Därför lyser det rött

Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.

26 mars 2025 klockan 12:20 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Framgångar för lokalt metalband: ”Häftig upplevelse”

Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet ...

Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när ...

En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg

En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg. - Mannen var vaken och ...

TV: Se Saras film på lodjuret

I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.

25 mars 2025 klockan 12:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn

För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller lö...

Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall

Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt n...

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”

Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i ...

FotoFredag: Den lilla färgglada

Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare - men bara på avstånd.

Valet mellan ”tegel eller undervisning”

REPLIK: Man kan ju undra vad som menas? Som politiker i Lindesbergs kommun och med särskilt ansvar för barn och ...

Vedbod i lågor – spred sig till garage

På fredagen larmades Nerikes Brandkår ut till en adress i Storå där en brand uppstått i en vedbod och utgjorde...

Foto: Fredrik Norman

Angående vindkraftsplan i Lindesbergs kommun

I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!

21 mars 2025 klockan 12:14 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat...
20 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en ...
20 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Eldade rishög – orsakade gräsbrand: ”Under kontroll”
Räddningstjänsten släcker just nu en gräsbrand utanför Frövi. Enligt SOS Alarm kan branden ha spridit sig från en så kallad kontrollerad ...
20 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-02 11:37