Nu är det hög tid för villaägare att sopa ut vinterns grus från tomterna. Bergslagens Kommunalteknik är i stort sett klara med Lindesbergs centrum, och är nu redo att ge sig ut i villaområdena för att rensa rent.
Trots att vintern gjorde ett tappert försök att göra sig påmind under helgen, har man i dagens vårsol redan förträngt den knappa snön som föll. Och tillsammans med våren kommer även vårstädningen, vilken Bergslagens Kommunalteknik är i full gång med. Just nu är det stort fokus på sandupptagning.
– Det går bra. Det blev ett bakslag i helgen, men nu är det torrt igen och det blev inte några större bekymmer, berättar gatuingenjör Tomas Nilsson.
Då man i princip är klara i Lindesbergs centrala delar, är det dags för villaägare att göra sig av med vinterns samling av grus. Det är nämligen villaområden man siktar in sig på härnäst. Klara med hela Lindesbergs kommun beräknar man vara i mitten av april.
– Vi kom igång i tid. Det är än en normal vinter, så det är lite mer grus. Vädret ska vara lite fram och tillbaka men det går utmärkt att sopa, säger Tomas.
Som LindeNytt tidigare kunde berätta (HÄR!) har det den här vintern gått åt hela 7000 ton grus i BKT-kommunerna. Vid mer normala vintrar används det inte mer än 4000-5000 ton.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.