Nerikes Allehanda och Bergslagsposten kan snart komma att kräva dig som surfar in på deras nätupplagor på en mindre avgift om du vill läsa deras artiklar. Planerna på att börja ta betalt av besökarna gäller inte bara dessa två tidningar utan omfattar ett 30-tal tidningar på olika orter i Sverige. Förslaget är ännu under bearbetning och exakt hur det skulle gå till rent praktiskt vet man ännu inte. –Det finns en möjlighet att nyttja telefonnätet till betaltjänsten. Om besökaren t ex väljer att läsa en artikel på vår sida så registreras det när man klickar på länken och avgiften läggs på därefter, förklarar Krister Linnér, ansvarig utgivare för NA:s nätupplaga.
Kostnaden för dess tjänster är ännu inte satta och troligtvis blir det en ganska plånboksvänlig summa. Just priset är en fråga som många tidningar är överrens om att det kan få besökaren att tappa intresse om det blir en för hög kostnad. Det ska vara billigare än att beställa en prenumeration på tidningen i vilket fall som helst. –Jag tror mer det lutar åt att vi tar en symbolisk summa för att man ska kunna läsa artiklarna, säger Linnér.
Orsaken till planerna är att man helt enkelt måste få det ekonomiskt att driva nättidningen och kunna utveckla den för kundernas/besökarnas bästa. Att bedriva en nättidning är inte gratis och att intäkterna måste väga upp kostnaderna är alltså en av orsakerna till planerna på betaltjänsten. När det blir aktuellt att ta betalt för tjänsten är ännu oklart.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.