Strax före klockan åtta på måndagsmorgonen, larmades Nerikes Brandkår ut till en industribrand i Guldsmedshyttan.
Det var inne på vindkraftsindustrin Baettrs område som rökutveckling upptäckts i en av deras lokaler.
– Det skall ha varit ett rör i en ventilation som hade gått varm och börjat glöda varpå rökutveckling uppstått, uppger operatör vid SOS Alarm, som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Nerikes Brandkår är kvar på platsen men beräknas kunna återgå till stationen igen klockan 09.00, enligt SOS Alarm.
När Bergsparken invigdes i januari 2020 öppnade samtidigt en utställning i byggnadens atrium. Där visas bilder och produkter från Bergbolagen, som under första halvan av 1900-talet var Lindesbergs största industriföretag och huserade på platsen. Bland annat var företaget generalagent för symaskinsmärket Elna i Sverige. Kerstin Åsbrink – vars far arbetade för Bergbolagen – minns tiden med glädje, särskilt när hon som barn besökte företaget och ”tant Elna” visade hur man kunde använda en symaskin. Nu skänker hon den leksakssymaskin hon en gång fick till utställningen. – Den är lite unik och har anknytning till Lindesberg, så jag tänkte att det kunde vara ett kul tillskott till utställningen, förklarar Kerstin Åsbrink.
En vattenläcka har uppstått i området Brodalen i centrala Lindesberg.
För sjätte året i rad vill Linde energi prisa och uppmärksamma lokala eldsjälar, initiativ eller projekt genom ”Energiklappen”. Nu uppmanas allmänheten att nominera personer eller grupper som de anser förtjänar att få årets Energiklapp. Nu vänder sig det lokala energibolaget åter till allmänheten med en uppmaning att nominera kandidater som man tycker är värda årets Energiklapp.
REPLIK: Vi är alla nya någon gång, men efter två och ett halvt år vet jag inte om man kan ursäkta sig med det längre. Sen en nyfiken fråga, tillhör inte LPO oppositionen?
Natten till söndag stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Föraren misstänks nu för grovt rattfylleri.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.