Kommande helg betyder nöje, nöje och möjligtvis regn. Denna helg kolliderar tre stora händelser i vårt område; parkfest i Hotellparken, musikfestival i Guldsmedshyttan med bland annat The Boppers och sist men inte minst den klassiska Löafesten. Men tyvärr verkar inte vädergudarna gå festarrangörerna till mötes denna helg. Det är idag, fredag, stor risk för regn både lördag och söndag enligt de senaste prognoserna. Ett ljus i mörkret är att det ändå finns chans att lördagen bjuder på en hel del uppehåll mellan skurarna.
Parkfesten i Lindesberg
På lördag mellan klockan 21:00 – 01:00 är det dags för Lindesbergs Stadshotell att bjuda till parkfest i vanlig ordning. Precis som vanligt är det utrustat med öltält och artisteri i form av bandet Bed 4 Blondes.
Musikfestival i Guldsmedshyttan
Guldsmedshyttans Musikdagar går idag, fredag, in på sin andra dag. Kvällens huvudartist är något som lockat otroligt mycket folk till festivalen detta år, berättar medarrangör Kenth Persson. Artisterna i fråga är naturligtvis det alltid så uppskattade The Boppers. De spelar klockan 21:00 ikväll. Denna tillställning har fördelen att vara lagd inomhus, så regn eller ej: kvällen blir kanon lovar arrangörerna.
Fest i Löa
Den gamle goa Löafesten drar imorgon, lördag, igång redan klockan 18:00 med familjeunderhållning. Detta pågår fram till klockan 20:00. Mellan 20:00-22:00 är det Happy Hour i öltältet med trubaduren David Karlsson, välkänd GK-artist för den undrande. Denne spelglade kille fortsätter även i samma stil fram till kl 23:00 då det är dags för nästa scenuppträdande med Mojodocks. Avslutar kvällen gör Larssons Rockband med start klockan 00:00.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.