Klockan är cirka 09:58 på fredagsförmiddagen och den lilla butiken ”1 Pris” på Köpmangatan ska precis till att öppna för dagen. Och butikens enda anställda, Irene Wase, hinner inte mer än att låsa upp innan kunderna trängs vid hyllorna. Butiken där alla varor kostar lika mycket har blivit mäkta populär i Lindesberg.
”1 Pris” är butiken där 10-kronan gör skäl för guldfärgen. För visst är det väl ändå guld att kunna köpa en vara som normalt sett kostar 30-40 kronor eller kanske ännu mer, för endast en guldtia som ändå bara ligger och skramlar runt i byxfickan till ingen nytta alls. Det verkar åtminstone alla de hundratals kunder tycka som handlar där varje vecka. Och så länge kunderna är nöjda så är också butikens föreståndare Irene Wase och ägaren Janne Wikström minst lika nöjda.
-Jag tror att vi har ett ganska bra läge här också, även om det är lite avsides så får god draghjälp av ruljansen på gatan tack vare restaurangen Wokhouse här på ovanvåningen och Sporthörnan strax intill, förklarar Irene Wase.
Såsom etableringen i Lindesberg fallit ut, tyder nu allt på att 10-kronorsbutiken är här för att stanna. Janne Wikström ser dessutom anledning att göra mer utrymme för ännu fler varor, en ombyggnad som kommer att ske relativt snart.
Butiken har i regel mellan 3000-4000 olika varor. Den gemensamma nämnaren är som tidigare nämnt priset: alla varor kostar 10 kr st. Och med anledning av det så funderar man ju: Hur bär man sig åt för att driva en butik enligt detta koncept?
-Man får se till att man säljer lite mer bara, säger Janne med ett skratt.
-Det här konceptet är ju inget unikt i sig, det finns många butiker runt om i landet som har sådant här upplägg, fortsätter han.
Han driver faktiskt en likadan butik i Fagersta och tittar dessutom på ytterligare en etablering i Värmlandstrakterna. Butiken i Fagersta är något större än den i Lindesberg, men annars är det i stort sett samma upplägg.
-Där har vi visserligen tre fasta priser: 10, 20 och 30 kronor.
Så när kommer vi att få se en 5-kronorsbutik i Linde då?
(Skratt) –Det kommer aldrig att ske, då är man nere på en för låg nivå. Det går nog inte att pressa priserna lägre ner utan att man riskerar att tappa i kvalitet, förklarar Janne.
Det redan låga priset verkar dessutom vara ”för lågt” som det är. Nästan dagligen kommer folk fram med en vara i handen och frågar om den också kostar tio kronor.
-Det händer ganska ofta faktiskt, säger Janne med ett leende.
Framtida målsättningar är att komplettera företaget med en nätbutik samt att butiken i Lindesberg ska fortsätta att gå lika bra.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.