Centerpartiet i Lindesberg har idag lämnat in en nyskriven motion i ett gammalt ärende som man vill lyfta på nytt. Ärendet gäller bostäder och platsen är tivoliplanen.
Redan 2001 gav dåvarande stadsarkitekt, Måns Hallén, sin vision om ett nytt bostadsområde på den så kallade tivoliplanen. (Läs artikel här). Han visade upp en illustration med huskroppar och en båthamn men såg allra helst att man i detta projekt skulle tala i termerna ”stadsdel” snarare än ”bostadsområde”. Han ansåg nämligen att mindre affärsverksamheter kunde samsas med boende på ytan.
Denna vision stannade dock vid Halléns presentation eftersom han valde att lämna sin tjänst och Lindesberg året därpå. Många år senare, 2008, försökte dock Centerpartiet lyfta idén på nytt men utan större framgång. Nu gör partiet alltså ännu ett försök eftersom behovet av bostäder har förändrats under åren.
Centerns motion i sin helhet:
I en motion från år 2008 har Centerpartiet framfört och gör det nu igen, att tivoliplanen är alldeles för exklusiv mark för att, som idag, användas till parkering och vid någon enstaka gång per år som plats för cirkus och tivoli.
Vi har återigen tagit del av dåvarande stadsarkitekt Måns Halléns förslag från 2002, där tivoliplanen utgjorde grunden för en ny centrumnära stadsdel.
Här skulle det byggas bostäder med sjönära läge och egen båtbrygga.
Centerpartiet i Lindesberg anser att tivoliplanen mer än väl fyller de kriterier som utmärker ett centrumnära och attraktivt boende.
Vi föreslår…
att tivoliplanen, som idag klassas som park, integreras i en ny detaljplan och används därefter till bostadsbyggande.
att BMB-nämnden får i uppdrag att redovisa/inventera alternativa parkeringsplatser till tivoliplanen.
att samma nämnd lämnar förslag på alternativ plats/mark till de årliga cirkus- och tivolibesöken.
Motionen undertecknas
Kurt Scharnke
Gert Rydelius
Jonas Kleber
Christina Pettersson
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.