Det kommunala bolaget Tredingen Utveckling AB, TUAB, låter bygga om i Lindesberg Arena för att anpassa lokalerna till de verksamheter som skall bedrivas där. Kostnaden kommer att landa på 7 miljoner kronor, uppger Roger Sixtensson, VD för TUAB.
Det är i första hand arenans kommersiella avdelningar som skall optimeras i ett led att bana väg för ekonomisk hållbarhet för den privata entreprenör som tar driften av restaurang och bowling framledes. Nuvarande koncept innebär att man inte ger entreprenören de förutsättningar som krävs för en fungerande verksamhet. Bland annat begränsar det utskänkningstillståndet i sådan grad att man tappar kundunderlag.
Ombyggnaden handlar i grova drag om att skapa en ny entré till restaurangen från Strandpromenaden, bygga ihop restaurang och bowling med gemensam kassadisk samt installera fler toaletter.
-Egentligen är det fyra projekt i ett som kommer att kosta totalt 7 miljoner kronor att genomföra, kommenterar Sixtensson.
Ombyggnaden i restaurangen är delprojekt 1.
Projekt 2 handlar om att glasa in ”balkongen” på tredje våningen ovanför läktaren. Det innebär att man i framtiden kan få tillstånd att servera alkohol där i samband med olika events.
Projekt 3 är inte aktuellt ännu eftersom det inte sökts bygglov för det. Ambitionen är dock att snarast söka bygglov för att upprätta två förrådsbyggnader på arenans baksida. I det ena skall TUAB förvara det lösa skyddsgolv som används vid t ex konserter och liknande tillställningar. I det andra förrådet håller man dörren öppen för föreningar att hyra förvaringsutrymme.
Projekt 4. Nya kontorsutrymmen skall byggas och hyras ut till verksamheter som har arenan som ”arbetsplats”.
Fotnot: Ombyggnaden i restaurangen skall vara klart senast 30 november.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.