För en vecka sedan kunde vi berätta om paret Miriam och John Eriksson i Storå som skrivit en medborgarmotion med anledning av ombyggnaden av Kristinavägen. Motionen ska besvaras av kommunstyrelsens ordföranden, Anders Ceder, när kommunfullmäktige sammanträder den 19 januari, alltså nu på måndag. Men redan nu kan vi redogöra för vad Anders Ceder tycker om paret Erikssons förslag. Grundförslaget i motionen avvisas samtidigt som hänsyn tas gällande vissa detaljer. Hela skrivelsen finns nedan:
Motionssvar till Miriam och John Eriksson
Miriam och John Eriksson föreslår i sin medborgarmotion dels att återställa Kristinavägen i samma skick som innan ombyggnationen då pengar finns, dels att genomföra en Gallupundersökning innan vi bestämmer något.
Förändringsarbetet på Kristinavägen startades dels genom att en opinion funnits sedan många år att återställa Kristinavägen i det skick den var innan Lindarna togs bort i slutet av 1950-talet, en önskan att få en lite lummigare och mer ombonad miljö i centrala staden. En annan orsak var att handeln i Lindesberg hade tappat mark under följd av år, bl.a. till Marieberg och liknande köpcentra. Därför har bl.a. Köpmannaföreningen och Centrumföreningen varit en pådrivande kraft för förändringsarbetet. Lindesberg och kommuner av vår storlek har svårt att konkurrera med storstäder som Örebro med dess köpcentra på deras villkor utan måste finna andra attraktionskrafter som lockar folk till staden. Den väg vi valt, liksom många andra kommuner, är att utforma de centrala delarna av staden lite mer anpassad för gående och shoppande, cyklister och lite mindre för bilåkande. Som vi uppfattar det en lite lugnare och vänligare miljö. Den korta tid förändringsarbetet har pågått så har vi ändå sett att det har avsedda effekt. Vi märker ett större intresse för Lindesbergs stad och handeln har också mer positiva siffror än länet i övrigt.
I motionen nämns en del detaljer som är mindre bra och dessa måste åtgärdas liksom att man tar hänsyn till uppkomna erfarenheter vid fortsatt utbyggnad.
Därmed föreslår jag att motionens huvudförslag lämnas utan åtgärd men att den i lämpliga delar används i det fortsatta arbetet.
Därmed anser jag motionen besvarad.
Anders Ceder
Tidigare artikel:
80 procent av handlarna på Kristinavägen är emot ombyggnaden om inte parkeringsplatserna bevaras>>
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.