Efter tjugo år som heltidspolitiker i Lindesbergs kommun lämnar Anders Ceder hetluften för att, till nyår, arbeta med regionalpolitik. Det är med blandade känslor han byter ut ordförandeposten i kommunstyrelsen mot vice ordförandeplatsen i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. – Det ska givetvis bli väldigt spännande att, på heltid, driva infrastruktur och miljöfrågor på länsnivå, säger Anders Ceder. Samtidigt känns det vemodigt att lämna ledningen för Lindesberg just nu när vi står inför en så spännande period med ett blocköverskridande samarbete och ny politisk organisation.
Det var i början på 1980-talet som Anders Ceder började verka som fritidspolitiker samtidigt som han arbetade som studievägledare. 1995 blev han ordförande i socialnämnden och heltidspolitiker. Som kommunstyrelsens ordförande har Anders Ceder verkat i nästan tre mandatperioder. Intresset för politik började redan i högstadiet och den samhällsanda som rådde under slutet av 60-talet påverkade honom en hel del.
– Uppväxten i en bruksort har också spelat in, menar Anders Ceder som växt upp i Guldsmedshyttan. Här var politik och facket starka och det var självklart att ta ställning för jobben och de som var utsatta. Jag började med att följa med morfar som gick runt och tog upp fackföreningsavgiften hemma hos folk.
Därför blev det naturligt att under de första åren som politiker vara med att driva på den stora äldrereformen på 80-talet. I Lindesberg renoverades och byggdes äldreboenden ut i en rasande takt där många pensionärer fick nya moderna lägenheter. Andra viktiga frågor för Anders Ceder, under många år, har varit en utbyggd tåg- och busstrafik samt utveckling av näringslivet.
– Vi har lyckats, efter enträget arbete, att få bra pendlingsmöjligheter. Och det är en livsnödvändighet för en kommun som Lindesberg. Inte minst för näringslivet som behöver kvalificerad arbetskraft- som inte alltid går att hitta här.
Den viktigaste utmaningen under de tjugo år Anders Ceder basat över Lindesbergs kommun är ekonomin. Störst frustration har han känt över de dåliga siffrorna i näringslivsrankingarna och bostadsfrågan.
– Vi var tvungna att och tuffa nog att höja skatten, något jag inte ångrar. Däremot medger jag att kommunen har en del kvar att utveckla när det gäller attityder och service gentemot näringslivet. Det jobbar vi på nu. Värst av allt har nog alla turer kring bostadsbyggandet varit- med överklaganden och bakslag. Men, tack och lov, ser det nu ut som att de kommande åren kommer att byggas en hel del i kommunen.
Det är med ett visst vemod som Anders Ceder nu snart tackar för sig, även om han påpekar att det formella valet av de nominerade till regionens nämnder görs i december. Han kommer dock att behålla sin plats i kommunfullmäktige, om nu allt går enligt planerna.
– Jag vill fortsätta att jobba för att Lindesberg ska utvecklas till ett starkt industricentrum där vi alla är stolta och har en fin vi-anda. Då behövs det fler tåg och bra energilösningar. Egentligen har man det ju inte bättre än vad man gör sig – det är därför politik och påverkan är spännande.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.