Efter tjugo år som heltidspolitiker i Lindesbergs kommun lämnar Anders Ceder hetluften för att, till nyår, arbeta med regionalpolitik. Det är med blandade känslor han byter ut ordförandeposten i kommunstyrelsen mot vice ordförandeplatsen i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. – Det ska givetvis bli väldigt spännande att, på heltid, driva infrastruktur och miljöfrågor på länsnivå, säger Anders Ceder. Samtidigt känns det vemodigt att lämna ledningen för Lindesberg just nu när vi står inför en så spännande period med ett blocköverskridande samarbete och ny politisk organisation.
Det var i början på 1980-talet som Anders Ceder började verka som fritidspolitiker samtidigt som han arbetade som studievägledare. 1995 blev han ordförande i socialnämnden och heltidspolitiker. Som kommunstyrelsens ordförande har Anders Ceder verkat i nästan tre mandatperioder. Intresset för politik började redan i högstadiet och den samhällsanda som rådde under slutet av 60-talet påverkade honom en hel del.
– Uppväxten i en bruksort har också spelat in, menar Anders Ceder som växt upp i Guldsmedshyttan. Här var politik och facket starka och det var självklart att ta ställning för jobben och de som var utsatta. Jag började med att följa med morfar som gick runt och tog upp fackföreningsavgiften hemma hos folk.
Därför blev det naturligt att under de första åren som politiker vara med att driva på den stora äldrereformen på 80-talet. I Lindesberg renoverades och byggdes äldreboenden ut i en rasande takt där många pensionärer fick nya moderna lägenheter. Andra viktiga frågor för Anders Ceder, under många år, har varit en utbyggd tåg- och busstrafik samt utveckling av näringslivet.
– Vi har lyckats, efter enträget arbete, att få bra pendlingsmöjligheter. Och det är en livsnödvändighet för en kommun som Lindesberg. Inte minst för näringslivet som behöver kvalificerad arbetskraft- som inte alltid går att hitta här.
Den viktigaste utmaningen under de tjugo år Anders Ceder basat över Lindesbergs kommun är ekonomin. Störst frustration har han känt över de dåliga siffrorna i näringslivsrankingarna och bostadsfrågan.
– Vi var tvungna att och tuffa nog att höja skatten, något jag inte ångrar. Däremot medger jag att kommunen har en del kvar att utveckla när det gäller attityder och service gentemot näringslivet. Det jobbar vi på nu. Värst av allt har nog alla turer kring bostadsbyggandet varit- med överklaganden och bakslag. Men, tack och lov, ser det nu ut som att de kommande åren kommer att byggas en hel del i kommunen.
Det är med ett visst vemod som Anders Ceder nu snart tackar för sig, även om han påpekar att det formella valet av de nominerade till regionens nämnder görs i december. Han kommer dock att behålla sin plats i kommunfullmäktige, om nu allt går enligt planerna.
– Jag vill fortsätta att jobba för att Lindesberg ska utvecklas till ett starkt industricentrum där vi alla är stolta och har en fin vi-anda. Då behövs det fler tåg och bra energilösningar. Egentligen har man det ju inte bättre än vad man gör sig – det är därför politik och påverkan är spännande.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.