Efter tjugo år som heltidspolitiker i Lindesbergs kommun lämnar Anders Ceder hetluften för att, till nyår, arbeta med regionalpolitik. Det är med blandade känslor han byter ut ordförandeposten i kommunstyrelsen mot vice ordförandeplatsen i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. – Det ska givetvis bli väldigt spännande att, på heltid, driva infrastruktur och miljöfrågor på länsnivå, säger Anders Ceder. Samtidigt känns det vemodigt att lämna ledningen för Lindesberg just nu när vi står inför en så spännande period med ett blocköverskridande samarbete och ny politisk organisation.
Det var i början på 1980-talet som Anders Ceder började verka som fritidspolitiker samtidigt som han arbetade som studievägledare. 1995 blev han ordförande i socialnämnden och heltidspolitiker. Som kommunstyrelsens ordförande har Anders Ceder verkat i nästan tre mandatperioder. Intresset för politik började redan i högstadiet och den samhällsanda som rådde under slutet av 60-talet påverkade honom en hel del.
– Uppväxten i en bruksort har också spelat in, menar Anders Ceder som växt upp i Guldsmedshyttan. Här var politik och facket starka och det var självklart att ta ställning för jobben och de som var utsatta. Jag började med att följa med morfar som gick runt och tog upp fackföreningsavgiften hemma hos folk.
Därför blev det naturligt att under de första åren som politiker vara med att driva på den stora äldrereformen på 80-talet. I Lindesberg renoverades och byggdes äldreboenden ut i en rasande takt där många pensionärer fick nya moderna lägenheter. Andra viktiga frågor för Anders Ceder, under många år, har varit en utbyggd tåg- och busstrafik samt utveckling av näringslivet.
– Vi har lyckats, efter enträget arbete, att få bra pendlingsmöjligheter. Och det är en livsnödvändighet för en kommun som Lindesberg. Inte minst för näringslivet som behöver kvalificerad arbetskraft- som inte alltid går att hitta här.
Den viktigaste utmaningen under de tjugo år Anders Ceder basat över Lindesbergs kommun är ekonomin. Störst frustration har han känt över de dåliga siffrorna i näringslivsrankingarna och bostadsfrågan.
– Vi var tvungna att och tuffa nog att höja skatten, något jag inte ångrar. Däremot medger jag att kommunen har en del kvar att utveckla när det gäller attityder och service gentemot näringslivet. Det jobbar vi på nu. Värst av allt har nog alla turer kring bostadsbyggandet varit- med överklaganden och bakslag. Men, tack och lov, ser det nu ut som att de kommande åren kommer att byggas en hel del i kommunen.
Det är med ett visst vemod som Anders Ceder nu snart tackar för sig, även om han påpekar att det formella valet av de nominerade till regionens nämnder görs i december. Han kommer dock att behålla sin plats i kommunfullmäktige, om nu allt går enligt planerna.
– Jag vill fortsätta att jobba för att Lindesberg ska utvecklas till ett starkt industricentrum där vi alla är stolta och har en fin vi-anda. Då behövs det fler tåg och bra energilösningar. Egentligen har man det ju inte bättre än vad man gör sig – det är därför politik och påverkan är spännande.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.