INSÄNDARE/DEBATT: Vad nästan värre är, är den fördumning som råder inom Region Örebro län. Varför upprepar dess ledning, med Andreas Svahn i spetsen, de misstag andra gjort och sedan ångrat?
Har inte regionledningen familjer, barn, släkt, vänner och bekanta utanför Örebro?
Bryr de sig överhuvudtaget om sina medmänniskor?
Hur kan de med sitt handlande sova gott?
Att nedmontera ett vårdsystem byggt på kompetens, erfarenhet och laganda och med
patientens bästa för ögonen är inte sann socialdemokrati. Till detta en tystnadskultur som får vårdpersonal att fly fältet eller stanna kvar och må allt sämre. Detta är härskarteknik och egoism. Kunskap om vad god sjukvård och personalvård är saknas helt.
Vill vi ha en topptung organisation med managementbyråkrati?
Vem granskar ledningens produktion så som de granskar kärnverksamheterna?
Den övertro på organisering och styrning som råder är förödande för kärnverksamheten –
vården. 2017 skrev Patrik Hall (professor i statsvetenskap vid Malmö högskola) att personal inom offentliga kärnverksamheter minskat i antal samtidigt som det skett en 50-procentig ökning av chefer och administratörer. ”Att vara chef idag ger prestige och betydligt högre lön.
Det skapar personliga drivkrafter att ingå i den här manegementbyråkratin.” (Vårdfokus – tidskrift för vårdförbundet)
Om det är denna försämring vi vill ha även fortsättningsvis så ska vi rösta på
Socialdemokraterna och Centern i nästa regionval.
Det blir svårt för dem att få min röst och förmodligen hela norra och västra länsdelens röster. Men när den dagen kommer har de, Andreas Svahn och Karin Sundin, väl skrapat ihop tillräckligt på sparkontot så de kommer inte lida någon materiell nöd men vad hjälper det när de ser sjunkande antal röster i regionvalet 2022.
Må det inte vara så illa att socialdemokrati idag enbart är ett ord utan innehåll.
Hela regionen ska leva!
Boende i regionen sedan 40 år
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.