Efter 40 verksamma år och en mängd trallvänliga hits, meddelade Gyllene Tider under torsdagen att det är dags att lägga karriären på hyllan, och med det dra ut på en avskedsturné under sommaren. Per Gessle och hans bandkompisar kommer dock inte att inta sommarens scener på egen hand, med sig på turnén tar de Lindesbergs egen Chris Kläfford.
Med enorma hits och sommarplågor som ”Gå och fiska”, ”Juni, Juli, Augusti”, och ”Sommartider” har det halländska popbandet skrivit in sig i den svenska musikhistorian. Nu, 40 år senare, väljer man att avsluta karriären med en hejdundrande avskedsturné, där Chris Kläfford har fått det stora uppdraget att öppna för bandet.
– Jag fick veta på ett möte att Gyllene Tider ville att jag skulle öppna upp för dom under deras avskedsturné, vilket kändes jättestort såklart. Jag var tydligen den första artist dom tänkte på, berättar Chris och fortsätter:
– Mina föräldrar introducerade Gyllene Tider för mig som barn. Jag har även spelat många av deras låtar i vuxen ålder då jag åkt runt och trubadurat.
Den stora avskedsturnén gör sitt avstamp i Halmstad 4 juli, och fortsätter sedan igenom Sommarsverige under lite drygt en månad.
– Vi kommer att göra mellan 16 och 20 spelningar under sommaren vilket känns jättekul och spännande. Jag ser verkligen fram emot detta! avslutar Chris.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.